Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Σάρπσμποργκ στο +3 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής, την στιγμή που με νίκη η πρωταθλήτρια Μόλντε, θα βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Μπόντο Γκλιμτ, έστω και με δύο ματς περισσότερα.

Βαρύ 1-5 την προηγούμενη αγωνιστική στο Τροντχάιμ από την Ρόζενμποργκ, με μόνο θετικό για την Σάρπσμποργκ, το +3 που προαναφέρθηκε από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Ανταγωνιστική η Σάρπσμποργκ μόνο στο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Ρόζενμποργκ, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό και στο οποίο όμως ισοφάρισε με εντός περιοχής σουτ του Κουλιμπαλί στο είκοσι πέντε. Απίστευτη πάντως η κατάρρευση της στο τελευταίο ημίωρο του ματς, όπου όχι μόνο δέχθηκε τέσσερα τέρματα, αλλά είδε τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σάρπσμποργκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο αμυντικός Ούτβικ.

Στον αντίποδα, ήττα σοκ με 1-2 φιλοξενώντας τη Μπραν, με τη Μόλντε όχι μόνο να έχει την πρώτη της απώλεια βαθμών στο «Άκερ», αλλά να βρίσκεται πλέον στο -4 από την πρωτοπόρο Μπόντο Γκλιμτ, μάλιστα με ένα αγώνα περισσότερο. Κυρίαρχος και με πολλές ευκαιρίες η Μόλντε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπραν, στο οποίο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα στο δώδεκα και στο οποίο πάντως κατάφερε να «απαντήσει» άμεσα, με προβολή του Μπρίνχιλντσεν σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο δέκατο έβδομο λεπτό. Κάτι ανάλογο και στην επανάληψη, με την διαφορά όμως πως η Μόλντε δεν είχε «απάντηση» στο 1-2 του πεντηκοστού τέταρτου λεπτού, καθώς είδε μεταξύ άλλων αμυντικούς της Μπραν να βγάζουν σε κάποιες περιπτώσεις τη μπάλα με υπερένταση πάνω από την γραμμή, αλλά και το οριζόντιο δοκάρι σύμμαχο των φιλοξενούμενων σε μια περίπτωση. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Μόλντε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Άκερ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σάρπσμποργκ, δύο για τη Μόλντε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Δεδομένο πως η Σάρπσμποργκ θα στηριχτεί κυρίως στον παράγοντα έδρα για να πάρει τους απαραίτητους βαθμούς που θέλει για την παραμονή, όπως όμως και πως είναι ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι και αντίπαλος στα μέτρα της αποτελεσματικής Μόλντε και όχι της εκνευριστικά άστοχης του ματς με τη Μπραν. Επιπλέον, αρκετά ελκυστική η τιμή που συνοδεύει την πρωταθλήτρια Νορβηγίας, η οποία αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.