Μίνι ντέρμπι Παουλίστα, με το οποίο ανοίγει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας, με τη Μποταφόγκο SP να ψάχνει το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο της στο «Σάντα Κρουζ» και την Γκουαρανί να θέλει να σπάσει το ρόδι, μετά τις δύο ήττες της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Τρεις βαθμοί για τη Μποταφόγκο SP στις δύο πρώτες αγωνιστικές, με οδυνηρό 1-2 στην πρεμιέρα στο Μπέλο Οριζόντε από τη «μεγάλη» Κρουζέιρο, ενώ ποδαρικό στο επόμενο της ματς φιλοξενώντας στο «Σάντα Κρουζ» τη νεοφώτιστη Κονφιάνσα, όπου επικράτησε 2-0. Μπροστά στο σκορ η Μποταφόγκο SP στη μονομαχία της με την Κονφιάνσα στο έβδομο μόλις λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Ρόναλντ, με το ματς στην συνέχεια να είναι μοιρασμένο και με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Πολύ διαφορετική η εικόνα του πάντως στην επανάληψη, καθώς δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο, πέρα του 2-0, με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ρόναλντ, στο εξήντα επτά. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, χωρίς βαθμό η Γκουαρανί στις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς γνώρισε ισάριθμες ήττες από ομάδες που υποβιβάστηκαν πέρσι από τη μεγάλη κατηγορία, με 0-1 αρχικά στην πρεμιέρα στη έδρα της CSA και 2-3 ακολούθως φιλοξενώντας την Κρουζέιρο. Μπροστά στο σκορ η Γκουαρανί στο ματς με την Κρουζέιρο στο τρίτο μόλις λεπτό, με μια εντυπωσιακή σέντρα-σουτ του Βαγκινίνιο, αλλά ανατροπή από την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε, ακριβώς με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Ανώτερη πάντως η Γκουαρανί στην συνέχεια του ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες πριν το 2-2 του εβδομηκοστού τρίτου λεπτού, αλλά ταυτόχρονα και άτυχη, καθώς «πλήρωσε» μια λάθος έξοδο του γκολκίπερ της, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Κρουζέιρο στην επανάληψη, στο εβδομήντα πέντε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μποταφόγκο SP, μία για την Γκουαρανί και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάντα Κρουζ», σε όλες τις διοργανώσεις (Παουλίστα, Β΄ κατηγορία).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος» σε αυτό το μίνι ντέρμπι Παουλίστα, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.