Σε ρόλο φαβορί η Χιμπέρνιαν φιλοξενώντας τη Μάδεργουελ, στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την ομάδα του Εδιμβούργου να ψάχνει την τέταρτη νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Το απόλυτο για την Χιμπέρνιαν στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, βλέποντας το 1-0 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ, να διαδέχεται το 2-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Κιλμάρνοκ και το εκτός 4-1 σε βάρος της Λίβινγκστον. Μοιρασμένο το ματς στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ, χωρίς όμως σημαντικές ευκαιρίες από τις δύο πλευρές, με την Χιμπέρνιαν πάντως πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο «επαγγελματικό», τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-0, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Ουαλού επιθετικού Ντόιτζ, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 φιλοξενώντας τη Λίβινγκστον και πρώτος βαθμός για τη Μάδεργουελ στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το 0-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Ρος Κάουντι και το εντός 0-1 ακολούθως από τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Μπροστά στο σκορ η Μάδεργουελ στο ματς με τη Λίβινγκστον στο όγδοο μόλις λεπτό, με εντός περιοχής σουτ του Τέρνμπουλ, με άμεση όμως την «απάντηση» της αντιπάλου της, με το 1-1 από πέναλτι στο έντεκα. Το προβάδισμα εκ νέου στην συνέχεια στη Μάδεργουελ στο τριάντα πέντε, αλλά η αδυναμία της να φτάσει σε ένα τρίτο τέρμα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φτάσουν από το πουθενά στο 2-2, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Χιμπέρνιαν, τρεις για τη Μάδεργουελ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Εδιμβούργο.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και το momentum της Χιμπέρνιαν, εκτιμώντας πως εύκολα ή δύσκολα μπορεί να δώσει συνέχεια στο απόλυτο, στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος.