Στο Παρίσι η φιναλίστ του φετινού Champions League Παρί υποδέχεται την αδύναμη Μετς και της δίνεται μια μοναδική ευκαιρία να κερδίσει και να διασκεδάσει κάπως τις εντυπώσεις από τις δυο συνεχόμενες ήττες δίχως καν να σκοράρει με “θύτες” την Λανς και την Μαρσέιγ.

Οι Παριζιάνοι δεν έχουν ακόμη συνέλθει από το hangover του χαμένου τελικού στο Champions League τον προηγούμενο μήνα και ήδη μετράνε δυο σερί ήττες χωρίς να βρούνε δίχτυα με αποτέλεσμα να έχουν μείνει αρκετά πίσω στην βαθμολογία της League 1.

Ο Τούχελ – που έχει αρχίσει να νιώθει μια πίεση στον πάγκο – δεν μπορεί να υπολογίζει στους τιμωρημένους: Νειμάρ, Κουρζαβά, Παρέδες και στους “λαβωμένους”: Βεράτι- Κερέρ- Μμπαπέ και πιθανότατα και στον Ικάρντι.

Αμφίβολοι εκτός από τον Αργεντινό φορ είναι τόσο ο Ιταλός αμυντικός Φλορέτσι όσο και ο Ισπανός τερματοφύλακας Σέρχιο Ρίκο.

Δεν αλλάζει το “4-3-3” με τον Νάβας να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια ενώ η επιθετική τριπλέτα θα απαρτίζεται από τους: Ντράξλερ, Ντι Μαρία και τον Σαράμπια.

Η Μετς παρατάχτηκε με σούπερ αμυντικό προσανατολισμό την περασμένη αγωνιστική στην εκτός έδρας αναμέτρηση της κόντρα στην Λιλ αλλά τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα αφού έχασε με 0-1 δεχόμενη το τέρμα στο 88ο λεπτό.

Ομοίως και στον αμέσως προηγούμενο αγώνα της απέναντι στην Μονακό εντός έδρας τούτη την φορά χάνοντας επίσης με το ίδιο σκορ.
Σφιχτό “4-5-1” με τον Φαχίντ Μπουλαγιά στο “10” και τον Σενεγαλέζο Όπα Ενγκέ στην κορυφή της επίθεσης αφού ο έτερος Σενεγαλέζος εξτρέμ Νιαμέ είναι εκτός.

Προϊστορία: Η Παρί έχει κερδίσει τα 7/9 πιο πρόσφατα παιχνίδια της κόντρα στην Μετς από το ημίχρονο ενώ είναι αξιοσημείωτο πως τα 6/7 τελευταία έχουν λήξει όλα με πάνω από δυο τέρματα.

* Ποντάρω πως τούτη την φορά η Παρί θα σκοράρει και μάλιστα από το 1ο ημίχρονο για να τσιμπήσω το 1,70 που είναι η σχετική απόδοση στο διαδίκτυο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1 Ημίχρονο