Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Ολίμπικο» της Γκοϊανίας, με την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 15η θέση με 12 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 18η και εντός επικίνδυνης ζώνης, Μποταφόγκο.

Ήττα με 3-4 την προηγούμενη αγωνιστική για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο, με θετικό πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Το 1-0 για τον «δράκο» στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο στο εικοστό πρώτο λεπτό, το 1-1 ακολούθως από την αντίπαλο της με πέναλτι στο πενήντα τρία, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε όμως να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ στο πενήντα πέντε, με σκόρερ την φορά αυτή τον Γκουστάβο Φεράρεϊς (φωτό). Καταιγιστική πάντως η Ατλέτικο Μινέιρο στο τελευταίο ημίωρο, πραγματοποιώντας με τρία τέρματα την ανατροπή (60΄, 65΄, 78΄), με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να μειώνει απλά σε 3-4, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σπουδαία επιτυχία πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας, το δραματικό 3-1 που ακολούθησε φιλοξενώντας την Φλουμινένσε στο μεταξύ τους επαναληπτικό για τον 4ο γύρο του κυπέλλου, με το οποίο η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε ανέτρεψε την ήττα της με 0-1 στο πρώτο ματς στο «Μαρακανά». Στο 1-1 το πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού, με την πεισματάρα Ατλέτικο Γκοϊανιένσε όμως, να φτάνει στο 2-1 στο εβδομήντα εννέα και να ρίχνει την αντίπαλο της στο καναβάτσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-1). Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μποταφόγκο, το εντός 2-1 της 3ης αγωνιστικής σε βάρος της πρωτοπόρου Ατλέτικο Μινέιρο, με την ομάδα του Ρίο χωρίς νίκη από τότε για επτά συνεχόμενα ματς στο Μπραζιλεϊράο, μετά και το 0-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Σάντος. Τονωτική ένεση πάντως στον ψυχολογικό τομέα, το εκτός 0-0 που ακολούθησε με την συμπολίτισσα Βάσκο στο μεταξύ τους επαναληπτικό για τον 4ο γύρο του κυπέλλου, το οποίο της έδωσε την πρόκριση, συνάρτηση του 1-0 στο πρώτο ματς στο «Ενζενιάο». Πέντε ισοπαλίες επίσης για τη Μποταφόγκο, σε ισάριθμα ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, δύο για τη Μποταφόγκο και ισάριθμες ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα της Γκοϊανίας.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να ποντάρει στον παράγοντα έδρα, έχοντας απέναντι όμως τη Μποταφόγκο, που έχει μόνο ισοπαλίες στα πέντε ματς που έχει δώσει στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ενζενιάο».