Σε ρόλο φαβορί η ΑΪΚ φιλοξενώντας τη Μιάλμπι, με την ομάδα της Στοκχόλμης να ψάχνει το τρίποντο που θα την απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη, σημειώνοντας πως την ίδια ώρα, στο άλλο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής, η Κάλμαρ υποδέχεται την Βάρμπεργκ.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την ΑΪΚ στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, καθώς μετά το εκτός 0-0 με την πρωτοπόρο Μάλμε, επικράτησε 3-0 στο εντός έδρας ντέρμπι με την Χάμαρμπι. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η ΑΪΚ στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Χάμαρμπι, στο οποίο δεν κινδύνεψε καθόλου και στο οποίο βρήκε δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα, με το 1-0 με κοντινό πλασέ του Μπαχούι στο είκοσι επτά και το 2-0 με σουτ του Άμπραχαμ από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο τριακοστό έβδομο λεπτό. Ευκαιρίες στην συνέχεια στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου από την Χάμαρμπι, με τον Λούστιγκ όμως, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ στο εβδομήντα επτά, να κόβει τον βήχα των φιλοξενούμενων. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την ΑΪΚ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 1-0 φιλοξενώντας την Έρεμπρο, βλέποντας τη Μιάλμπι, όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, αλλά να βρίσκεται ταυτόχρονα στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Έρεμπρο, περισσότερες πάντως για τη Μιάλμπι, η οποία άνοιξε τελικά στο σκορ με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με εντός περιοχής, διαγώνιο σουτ του Χότζιτς (47΄). Ματς θρίλερ πάντως στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με πείσμα το γκολ και την Έρεμπρο μάλιστα να έχει ένα οριζόντιο δοκάρι, παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μιάλμπι, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την ΑΪΚ, το 3-0 του 2011 και το 2-1 του 2014 και τρεις λευκές ισοπαλίες (2010, 2012, 2013), σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μιάλμπι.

Επιτυχίες σίγουρα για την ΑΪΚ τόσο το 0-0 στην έδρα της πρωτοπόρου Μάλμε όσο και το 3-0 στο ντέρμπι φιλοξενώντας την Χάμαρμπι, με την ομάδα της Στοκχόλμης να έχει και καλή ψυχολογία αλλά και το προβάδισμα στο σημερινό ματς με τη Μιάλμπι, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν τόσο μεγάλη πίεση.