Στην έδρα της συμπολίτισσας Μποταφόγκο, στο «Ενζενιάο» και όχι στο επιβλητικό «Μαρακανά» το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, με την Φλουμινένσε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 11η θέση με 11 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, Κοριτίμπα.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο Ρεσίφε από την τοπική Σπορτ, σε ένα ματς στο οποίο η Φλουμινένσε δεν είχε αντίδραση μετά το πέναλτι της αντιπάλου της στο δέκατο τρίτο λεπτό, που ήταν αυτό τελικά που έκανε και τη μεταξύ τους διαφορά. Ακολούθησε μάλιστα, ο πολύ οδυνηρός, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, αποκλεισμός στον 4ο γύρο του κυπέλλου από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, μετά την ήττα με 1-3 στο μεταξύ τους επαναληπτικό στην Γκοϊανία. Πιο συγκεκριμένα, 1-1 στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε όμως να πετυχαίνει δύο τέρματα στην επανάληψη, στο εβδομήντα εννέα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ανατρέποντας την ήττα της με 0-1 από την Φλουμινένσε στην πρώτη μονομαχία τους στο «Μαρακανά». Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φλουμινένσε, σε έξι εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τυχερό αλλά πολύτιμο ταυτόχρονα 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Βάσκο, με την Κοριτίμπα όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές, αλλά να παίρνει ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Ανώτερη η Βάσκο στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε σπουδαίες ευκαιρίες και ένα δοκάρι, με την Κοριτίμπα όμως να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα πέναλτι του Ρόμπσον Φερνάντες, σχεδόν από το πουθενά, στο ενενηκοστό λεπτό. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κοριτίμπα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Φλουμινένσε και τέσσερις ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κοριτίμπα.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», εκτιμώντας πως η Φλουμινένσε θα προσπαθήσει να αντιδράσει τόσο για το 0-1 του πρωταθλήματος στο Ρεσίφε από την Σπορτ, όσο και για τον οδυνηρό αποκλεισμό στο κύπελλο στην Γκοϊανία από την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Η αλήθεια βέβαια είναι πως παρά την ποιότητα που έχει σαν ομάδα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, αλλά και η Κοριτίμπα που βρίσκεται απέναντι της, χάνει παραδοσιακά, αρκετή από την δύναμη της μακριά από το «Κόουτο Περέιρα».