Σε ρόλο φαβορί η Βιτόρια φιλοξενώντας στο «Μπαραντάο» την CSA, με την ομάδα του Σαλβαντόρ να ψάχνει το τρίποντο, με το οποίο πολύ πιθανό, ανάλογα φυσικά και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Επικράτηση με 3-1 για την Βιτόρια το Σάββατο φιλοξενώντας την ουραγό Οέστε, με την ομάδα του Σαλβαντόρ όχι μόνο να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί, αλλά να επιστρέφει ταυτόχρονα στα τρίποντα, μετά από τρεις αγωνιστικές. Σε ρηχά νερά η Βιτόρια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Οέστε, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό και στο οποίο όμως κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Λέο Σεαρά, στο σαράντα πέντε. Ένα γκολ που άλλαξε τα δεδομένα του ματς, καθώς η Βιτόρια «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποίησε την ανατροπή, με το 2-1 με εντός περιοχής ψηλοκρεμαστό πλασέ του Λέο Σεαρά (φωτό) στο εξήντα επτά και το 3-1 με κοντινή κεφαλιά του Ζοάο Βίκτορ στο εβδομήντα εννέα. Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία για την Βιτόρια, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπαραντάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες για την CSA, με σπουδαία τόσο το 3-1 αρχικά σε βάρος της Κρουζέιρο όσο και το 3-2 του Σαββάτου στη μονομαχία της με την Ζουβεντούδε, καθώς την έφεραν στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο. Τρομερά αποτελεσματική η CSA στο ματς με την Ζουβεντούδε, καθώς βρήκε δίχτυα στις τρεις φορές που πέρασε την σέντρα και προηγήθηκε 3-0 στο πεντηκοστό λεπτό. Πιο συγκριμένα, σουτ του Πέδρο Ζούνιορ από το ύψος περίπου του πέναλτι και 1-0 στο τριάντα επτά, ο ίδιος μάλιστα σκόρερ στο πενήντα με εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ, με το 2-0 φυσικά ενδιάμεσα αυτών στο σαράντα πέντε, με κεφαλιά του Πάουλο Σέρτζιο. Παρόλα αυτά, έκανε στην συνέχεια τα εύκολα δύσκολα καθώς η χαλάρωση της μετά το 3-0, έδωσε την ευκαιρία στην Ζουβεντούδε να μειώσει σχεδόν από το πουθενά σε 3-2 επτά λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις ήττες πάντως για την CSA, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Βιτόρια το 2010, σε ματς όμως τότε για το Κόπα Ντο Νορντέστε, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την CSA.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και την αποτελεσματικότητα της Βιτόρια στο Σαλβαντόρ, όπως και στο ότι η CSA δεν έχει βαθμό μακριά από το γήπεδο της, καθώς χάνει πολύ από την δύναμη της όταν απομακρύνεται από το Μασεϊό.