Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Μπαπτιστάο» της πόλης Αρακαζού, με την τοπική Κονφιάνσα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 12η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη και την Οέστε στην τελευταία με μόλις επτά βαθμούς.

Αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Κονφιάνσα, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Οπεράριο, έχοντας προηγηθεί για την ομάδα του Αρακαζού, το 1-1 φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας, το 1-0 στο Ρεσίφε σε βάρος της τοπικής Ναούτικο και το εντός 1-0 με την Κλαμπ Ρεγκάτας. Εντυπωσιακό σλάλομ από τον Καΐκι Σα (φωτό), ο οποίος ξεκίνησε από την σέντρα και ξεπέρασε κάθε αντίπαλο που βρήκε μπροστά του και ο οποίος με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ άνοιξε το σκορ για την Κονφιάνσα στο ματς με την Οπεράριο στο όγδοο μόλις λεπτό, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, στο σαράντα τρία. Πιο απειλητική ακολούθως στο δεύτερο ημίχρονο η Κονφιάνσα, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια γκολ την υπεροχή της και τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, με κορυφαία φυσικά το χαμένο πέναλτι του Ρέις, στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Κονφιάνσα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο Αρακαζού, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, πέντε συνεχόμενες ήττες για την Οέστε μέχρι το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην «Αρένα Μπαρουερί» με την Κρουζέιρο, με επιτυχία πάντως, τηρουμένων των αναλογιών, για την ουραγό της κατηγορίας, το 0-0 με τη «μεγάλη» ομάδα του Μπέλο Οριζόντε. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο συγκεκριμένο ματς, με τις δύο ομάδες όμως να αδυνατούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ δικαιολογημένα τα παράπονα της Κρουζέιρο, για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής, λίγο πριν το φινάλε. Δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Οέστε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα Μπαρουερί», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κονφιάνσα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο momentum της Κονφιάνσα, η οποία παίζει με λιγότερη πίεση το τελευταίο διάστημα, από την στιγμή που έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Επιπλέον, φιλότιμες οι προσπάθειες της ουραγού Οέστε, η οποία όμως παραμένει το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.