Στο «Άκερ» η συγκεκριμένη αναμέτρηση, για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της φετινής διοργάνωσης, με την πρωταθλήτρια Νορβηγίας, Μόλντε, να έρχεται από το «διπλό» της πρεμιέρας στην Ιρλανδία στη μονομαχία της με τη Ντάνταλκ και την Ραπίντ από το 1-2 στην Βιέννη από την Άρσενάλ. Ένα ματς μάλιστα, το οποίο μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί και κομβικής σημασίας, από την στιγμή που υπάρχει φαβορί στον συγκεκριμένο όμιλο και αυτό δεν είναι άλλο από την Άρσεναλ.

Με το δεξί η Μόλντε στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων, έστω και αν ζορίστηκε αρκετά στην πρεμιέρα στην Ιρλανδία από τη Ντάνταλκ. Πιο συγκεκριμένα, πίσω στο σκορ στο τριάντα πέντε, με το 1-1 όμως με εντυπωσιακό βολέ του Χουσαΐν από το ύψος περίπου το πέναλτι στο εξήντα δύο και την ολική ανατροπή με πέναλτι του Ομοϊγιουάνφο, δέκα λεπτά αργότερα. Χαρακτηριστικό μάλιστα για την πρωταθλήτρια Νορβηγίας, πως παραμένει αήττητη μέχρι τώρα στην Ευρώπη, παρά τον «υποβιβασμό» της στο Γιουρόπα, καθώς αποκλείστηκε με δύο ισοπαλίες και τον κανόνα του εκτός έδρας γκολ από την Φερεντσβάρος στην φάση των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (3-3, 0-0). Νωρίτερα, είχε επικρατήσει 5-0 στο «Άκερ» της πρωταθλήτριας Φινλανδίας, Κουόπιο, 2-1 στην Σλοβενία της Τσέλιε, μάλιστα με ανατροπή, ενώ ξεπέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Καραμπάγκ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, «θύμα» ανατροπής η Ραπίντ στο ματς της πρεμιέρας στην Βιέννη με την Άρσεναλ, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ταξιάρχη Φούντα και στο οποίο όμως είδε την ομάδα του Λονδίνου να πραγματοποιεί στο εβδομήντα και το εβδομήντα τέσσερα την ανατροπή. Νωρίτερα, 1-0 στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ στο Ζάγκρεμπ σε βάρος της Λοκομοτίβα, ενώ 1-2 στον 3ο στο Βέλγιο από την Γάνδη, γνωρίζοντας φυσικά τον «υποβιβασμό» στην φάση των ομίλων του Γιουρόπα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Μόλντε με αντίπαλο ομάδα της Αυστρίας, ενώ δύο επισκέψεις στο παρελθόν για την Ραπίντ στη Νορβηγία, αμφότερες στο Τροντχάιμ, με απολογισμό μία νίκη και μία ήττα από την τοπική Ρόζενμποργκ, με 3-1 το 1969 και 2-3 το 2013.

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο εκτιμώ πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, καθώς η Μόλντε είναι ομάδα που δημιουργεί φάσεις και έφεση στο σκοράρισμα, ενώ κάτι ανάλογο και για αυτή της Βιέννης, η οποία μάλιστα θα πρέπει να ρισκάρει.