Στο «Φρανσίσκο Σάντσες Ρουμορόσο» του Κοκίμπο, η πρώτη μονομαχία ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Εστουδιάντες Μέριδα, για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στην Βενεζουέλα. Αξίζει να σημειωθεί, πως έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Επιτυχία σίγουρα για την Κοκίμπο, η παρουσία της και μόνο στον 2ο γύρο της φετινής διοργάνωσης, στην «παρθενική» της συμμετοχή μάλιστα στο Κόπα Σουνταμερικάνα, σημειώνοντας πως στον προηγούμενο είχε αντίπαλο και πάλι από την Βενεζουέλα. Πιο συγκεκριμένα, αυτή ήταν η Αράγκουα, της οποία επικράτησε 3-0 στο πρώτο ματς στην Χιλή, με την Κοκίμπο με το αποτέλεσμα αυτό να αγκαλιάζει ουσιαστικά την πρόκριση, καθώς ηττήθηκε 0-1 στον επαναληπτικό στην Βενεζουέλα. Με το 3-0 επίσης σε βάρος της Αράγκουα, πανηγύρισε και την πρώτη νίκη της ιστορία της στις διεθνείς διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής, καθώς η προηγούμενη της συμμετοχή ήταν και «τραυματική», καθώς είχε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες το 1992 από τη Νιούελς και την Σαν Λορέντζο.

Στην άλλη πλευρά, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Εστουδιάντες Μέριδα στον 6ο όμιλο του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, στον οποίο η σπουδαία Νασιονάλ Μοντεβιδέο και η Ράσινγκ επιβεβαίωσαν εύκολα τον τίτλο του φαβορί. Παρόλα αυτά, ικανοποίηση σίγουρα στην ομάδα της Βενεζουέλας από την στιγμή που βάζοντας πλάτη την Αλιάνσα Λίμα τερμάτισε στην 3η θέση και θα συνεχίσει στο Κόπα Σουνταμερικάνα. Μία μόλις νίκη στον συγκεκριμένο όμιλο, αλλά αυτή που της έδωσε ουσιαστικά και την 3η θέση, μάλιστα με πολύ δραματικό τρόπο. Πιο συγκεκριμένα, 3-2 φιλοξενώντας την Αλιάνσα Λίμα, σε ένα ματς στο οποίο η Εστουδιάντες Μέριδα είδε την αντίπαλο της με προβάδισμα δύο τερμάτων στο πενήντα τέσσερα και στο οποίο όμως πραγματοποίησε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων την πολύ μεγάλη ανατροπή.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το δεύτερο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Κοκίμπο απέναντι σε ομάδα της Βενεζουέλας, μετά φυσικά το 3-0 του 1ου γύρου της φετινής διοργάνωσης σε βάρος της Αράγκουα, ενώ 0-2 για την Εστουδιάντες Μέριδα το 2018 από την Τεμούκο, στη μοναδική της επίσκεψη στο παρελθόν στην Χιλή.

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.