Απόψε στο Molineux η Γουλβς υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας και θέλει να ρεφάρει τους βαθμούς που έχασε τις προάλλες από την Νιουκάστλ (1-1) δεχόμενη την ισοφάριση στο φινάλε.

Οι “Λύκοι” αν και προηγήθηκαν δέκα λεπτά πριν το φινάλε απέναντι στις “καρακάξες” με τον συνήθη ύποπτο Ραούλ Χιμένες ( ο Μεξικανός φορ έχει σκοράρει 13 γκολ στην κατηγορία μέσα στο 2020 και μόνο ο Ντάνι Ινγκς με 14 και ο Μο Σαλάχ με 16 έχουν περισσότερα) ωστόσο δεν κατάφεραν να κερδίσουν αφού ο Γιάκομπ Μέρφι με μια έξυπνη εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο φινάλε σε μια φάση που ξεκάθαρα φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ Πατρίτσιο.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα μόλις 1/11 παιχνίδια της στα οποία είχε τουλάχιστον 60% κατοχή.
Πράγμα που σημαίνει πως στα παιχνίδια στα οποία ο αντίπαλος κλείνεται και παίζει με την κόντρα και τον χώρο τους δυσκολεύουν χαρακτηριστικά.
Επιπλέον δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως και στις οχτώ πιο πρόσφατες νίκες τους στην κατηγορία έχουν κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν.
Κάτι παρόμοιο επιδίωξαν και απέναντι στην Νιουκάστλ αλλά δεν τους βγήκε στο τέλος με το γκολ από στημένη μπάλα που σκόραραν οι φιλοξενούμενοι.
Το ίδιο θα προσπαθήσουν να πετύχουν και απόψε αλλά συγκριτικά με τις “καρακάξες” η Πάλας είναι δεδομένο πως θα επιτεθεί περισσότερο.
Οι: Τραορέ- Μοουτίνιο και ο Μάρσαλ είναι διαθέσιμοι και λογικά θα είναι και 11αδάτοι.

Οι “Αετοί του Λονδίνου” ταξίδεψαν στο Molineux με καλή ψυχολογία μετά το 2ιπλό που πέτυχαν στο Craven Cottage επί της ουραγού και απογοητευτικής Φούλαμ με 1-2.
Η ομάδα του Ρόι Χόντγκτσον με τον Ολλανδό Ρίντεβαλντ και τον Ζάχα να σκοράρουν έφτασαν σε ένα σημαντικό “τρίποντο” και παρά τις σημαντικές απουσίες που είχαν ( και) σε εκείνο το παιχνίδι.
Μπορεί πέρσι να ολοκλήρωσαν την σαιζόν με 4 διαδοχικές ήττες εκτός έδρας αλλά φέτος ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 2ιπλό στο Θέατρο των Ονείρων επί της Μάντσεστερ.Γ (1-3) ενώ πριν το πιο πρόσφατο και πάλι 2ιπλο στο Φούλαμ είχαν γνωρίσει την συντριβή με 0-4 στο Bridge από την Τσέλσι.
Ένα στοιχείο που προβληματίζει τον έμπειρο τεχνικό της Πάλας είναι το γεγονός πως έχει δεχτεί τα 5/9 τέρματα στο τελευταίο 15λεπτο των αγώνων της.
Επίσης είναι χαρακτηριστικό πως δεν έχουν κερδίσει σε κανένα από τα 11 πιο πρόσφατα παιχνίδια της στην κατηγορία ημέρα Παρασκευή.

Προϊστορία: Η Πάλας έχει κερδίσει στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της εκτός έδρας απέναντι στην Γουλβς αν και στο πιο πρόσφατο κέρδισε με 2-0.

* Οι “Λύκοι” έχουν αποτύχει να σκοράρουν στα 58/82 παιχνίδια τους στην κατηγορία στο πρώτο ημίχρονο (!) μεταξύ των οποίων και τα τελευταία πέντε.
Στο 1,91 η σχετική απόδοση για το αποψινό ματς στο συγκεκριμένο ποντάρισμα που θα είναι και η βασική μου επιλογή.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ Ημίχρονο