Σε ρόλο φαβορί η Σαμπάιο Κορέια φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας, με την ομάδα του Σάο Λουίς του Μαρανιάο, να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Τυχερό αλλά ταυτόχρονα και πολύτιμο 2-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις σε βάρος της τοπικής Φιγκεϊρένσε, με το οποίο η Σαμπάιο Κορέια όχι μόνο βρέθηκε στην 3η θέση, αλλά επέστρεψε ταυτόχρονα στα τρίποντα, μετά το 1-3 που είχε προηγηθεί φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Σαπεκοένσε. Πίσω στο σκορ η Σαμπάιο Κορέια στο ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» στο πέμπτο μόλις λεπτό, σημειώνοντας όμως πως είχε δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής, λίγο πριν το τέρμα της αντιπάλου της. Σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και από τις δύο πλευρές, με σπουδαιότερη πάντως το χαμένο πέναλτι της Φιγκεϊρένσε στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, όπου ο τερματοφύλακας της Σαμπάιο Κορέια, Γκουστάβο, με την επέμβαση του την κράτησε μέσα στο ματς. Αρκετές φάσεις εκατέρωθεν ακολούθως στην επανάληψη, με την Σαμπάιο Κορέια πάντως πιο αποτελεσματική, ισοφαρίζοντας αρχικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρσίνο στο εξήντα έξι, πραγματοποιώντας στο φινάλε και την ανατροπή, με εντός περιοχής σουτ του Τζάκσον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Επτά νίκες και πέντε ήττες για την Σαμπάιο Κορέια, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καστελάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, πολύτιμο και για τη Μπραζίλ Πελότας το 2-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Κλαμπ Ρεγκάτας, γιατί όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά και γιατί βρέθηκε ταυτόχρονα στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Πολύ πιο απειλητική η Μπραζίλ Πελότας στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τόσο την υπεροχή της όσο και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Πιο αποτελεσματική πάντως στην επανάληψη, με το 1-0 στο πενήντα, σε μια φάση όπου ο Έβερτον εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και προώθησε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα και το 2-0 στο εβδομήντα, με κοντινό πλασέ του Πεντρόσο. Χαλάρωση στην συνέχεια για τη Μπραζίλ Πελότας, χωρίς όμως να κινδυνεύσει, παρά τη μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για τη Μπραζίλ Πελότας το 2018, ενώ 1-1 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σαμπάιο Κορέια.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το ισχυρότερο βαθμολογικό κίνητρο της Σαμπάιο Κορέια, αλλά και το ότι η Μπραζίλ Πελότας χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον εκτίμηση, πως το «μαξιλαράκι» ασφαλείας που έχουν οι φιλοξενούμενοι, πολύ πιθανό να τους αποπροσανατολίσει.