Αήττητο τριών αγωνιστικών για την Βαλένθια, η οποία στοχεύει σε μία ακόμα έκπληξη, μετά το προ δύο αγωνιστικών εντυπωσιακό 4-1 σε βάρος της Ρεάλ, την στιγμή που η Ατλέτικο θα ψάξει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την Σοσιεδάδ.

Ισοπαλία με 2-2 την περασμένη εβδομάδα στην χώρα των Βάσκων με την Αλαβές, με την Βαλένθια να παραμένει αήττητη για τρίτη σερί αγωνιστική, μετά το 2-2 στο «Μεστάγια» με την Χετάφε και το εντυπωσιακό 4-1 φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Ρεάλ. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Αλαβές στο ξεκίνημα του μεταξύ τους ματς, καθώς η βασκική ομάδα βρέθηκε στο πρώτο τέταρτο με προβάδισμα δύο τερμάτων, με την Βαλένθια μάλιστα να έχει σύμμαχο την τύχη μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, καθώς κατάφερε αν και σαστισμένη, να κρατήσει το σκορ στα επίπεδα του 0-2. Παρόλα αυτά, μεταμόρφωση για τις «νυχτερίδες» στο δεύτερο ημίχρονο, με την Βαλένθια να έχει ευκαιρίες, να μειώνει αρχικά με πλασέ του Βαγιέχο σε άδειο τέρμα στο εβδομήντα δύο και να ισοφαρίζει πέντε λεπτά αργότερα, με κοντινή κεφαλιά του Γκιγιαμόν. Πικρή γεύση μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο για τις «νυχτερίδες», καθώς άγγιξαν το 3-2 σε δύο περιπτώσεις, σε σπουδαίες ευκαιρίες των Γκαμέιρο και Βαγιέχο. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Βαλένθια, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεστάγια», ενώ με πρόβλημα, ο αριστερός μπακ Γκαγιά. Εκτός αποστολής επίσης ο Ρώσος μέσος Τσερίσεφ, που βρέθηκε θετικός στον Covid-19.

Στην άλλη πλευρά, πολύ σπουδαίο 1-0 για την Βαλένθια στο εντός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστική με τη Μπαρτσελόνα, το οποίο την έφερε στην 2η θέση και το -3 από την πρωτοπόρο Σοσιεδάδ, έχοντας μάλιστα δύο ματς λιγότερα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την Ατλέτικο, η οποία πάντως κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, σε μία φάση όπου ο Καράσκο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εκτός περιοχής πλασέ, «τιμωρώντας» λάθος έξοδο του Τερ Στέγκεν. Σε παθητικό ρόλο πάντως η Ατλέτικο στην επανάληψη, προσπαθώντας περισσότερο να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας κορυφαίο τον γκολκίπερ Όμπλακ. Λευκή ισοπαλία στην συνέχεια μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας τη Λοκομοτίβ Μόσχας, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «ροχιμπλάνκος» πάντως να παραμένουν στην 2η θέση, έστω και αν μπήκαν πλέον σε περιπέτειες. Δύο νίκες και μία ισοπαλία για την Ατλέτικο, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ σταθερά εκτός για διάφορους λόγους οι μέσοι Ερέρα και Τορέιρα και οι επιθετικοί Ντιέγκο Κόστα και Λουίς Σουάρες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Βαλένθια, τέσσερις για την Ατλέτικο και έξι ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μεστάγια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Γιουρόπα Λιγκ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας της σημερινής αναμέτρησης για την Ατλέτικο, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που η Βαλένθια παρά τα θέματα της δείχνει το τελευταίο διάστημα ανταγωνιστική, ειδικότερα όταν οι «νυχτερίδες» βρίσκουν δίχτυα για πέντε συνεχόμενα ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος.