Στο Etihad η Μ.Σίτι υποδέχεται την Μπράιτον με άγριες διαθέσεις αφού οι πρόσφατες επιτυχίες που είχε απέναντι στην Άρσεναλ, την Τσέλσι αλλά και την συμπολίτισσα Μάντσεστερ.Γ έχουν ανεβάσει την αυτοπεποίθηση της ομάδας και θα επιδιώξουν να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς αφού πλέον θυμίζουν ξανά δυνητικούς διεκδικητές του τίτλου.

Οι “πολίτες” με δυο γκολ από τον Μπερνάτο Σίλβα και ένα από τον Φόντεν επιβλήθηκε άνετα της Μπέρμπιγχαμ με 3-0 ( το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί από το 33ο λεπτό) και έτσι συνεχίζει στο Κύπελλο.

Συνάμα διεύρυναν το αήττητο ρεκόρ στα 13 ματς σε όλες τις διοργανώσεις εκ των οποίων οι 10 είναι νίκες και οι έξι διαδοχικές και πιο πρόσφατες.

Σε καραντίνα λόγω Covid19 ο Αγουέρο, στα πιτς λόγω τραυματισμών οι: Λαπόρτ- Άκε αλλά στον αντίποδα οι: Έντερσον, Γουόκερ, Γκαμπριέλ Ζεσούς που ξεπέρασαν τον ιό είναι εκ νέου διαθέσιμοι και αναμένεται να τους δούμε όλους και στο αρχικό σχήμα.

Οι “Γλάροι” δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι αφού είναι ενδεικτικό πως χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να “λυγίσει” την Νιούπορτ που αγωνίζεται στην League 2 για τον θεσμό του Κυπέλλου την περασμένη αγωνιστική.

Επιπλέον η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ αριθμεί στο πρωτάθλημα μόλις μια νίκη στα τελευταία 15 παιχνίδια της εκ των οποίων οι 8 είναι ισοπαλίες και οι 6 ήττες.

Επιπλέον παραμένει δίχως νίκη στην κατηγορία μήνα Ιανουάριο μετρώντας ρεκόρ: 0-6-7 αλλά επίσης δεν έχει κερδίσει κανένα από τα εννέα παιχνίδια που έχει παίξει Τετάρτη για το πρωτάθλημα με ρεκόρ: 0-5-4.

Προϊστορία: Η Μ.Σίτι έχει κερδίσει και στα έξι μεταξύ τους παιχνίδια σε επίπεδο Premier League με 20-3 τέρματα. 0-2-8 το ρεκόρ της Μπράιτον στο Etihad.

* Έχει αρχίσει να ρολάρει η Μ.Σίτι και θα έχει απόψε και επιστροφές πρωτοκλασάτων παικτών στην 11άδα της. Επιπλέον έχει και σούπερ παράδοση απέναντι στην Μπράιτον έχοντας σκοράρει 13 γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια τους. Σε combo o Άσος με τα πάνω από δυο τέρματα εδώ στο 1,55 ενώ μου αρέσει και ο Άσος από το ημίχρονο αφού είναι ενδεικτικό πως η ομάδα του Γκουαρδιόλα έχει σκοράρει τα 18/24 στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1 + Over 2,5