Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στην Γκοϊανία, με την τοπική και εντός επικίνδυνης ζώνης να κάνει μεγάλη προσπάθεια να αποφύγει τον υποβιβασμό, την στιγμή που η πρωταθλήτρια Φλαμένγκο, έχοντας δύο ματς λιγότερα, προσπαθεί να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Γκοϊάς την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της φορμαρισμένης και 2ης στον βαθμολογικό πίνακα, Ιντερνασιονάλ, σε ένα ματς πάντως, στο οποίο η ομάδα της Γκοϊανίας προβλημάτισε αρκετά την αντίπαλο της και στο οποίο θα μπορούσε να φύγει με κάτι περισσότερο από το Πόρτο Αλέγκρε. Μοιρασμένο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ιντερνασιονάλ, στο οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο σαράντα τρία και στο οποίο πάντως η Γκοϊάς έχει δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία, για τέρμα που κακώς της ακυρώθηκε, δύο λεπτά αργότερα. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Γκοϊάς όμως να μη μπορεί, παρά τις ευκαιρίες της, να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Γκοϊάς, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για την Φλαμένγκο, βλέποντας, με το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 αρχικά στο ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Φλουμινένσε και το 0-2 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής από την Σεαρά, να «υποχωρεί» στην 5η θέση και το -8 από την πρωτοπόρο Σάο Πάολο. Δύο ματς λιγότερα πάντως για την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, η οποία, αν βέβαια συνέλθει, θα προσπαθήσει να καλύψει το χαμένο έδαφος, για να έχει φυσικά περισσότερες πιθανότητες να υπερασπιστεί τον περσινό της τίτλο. Περισσότερες και σπουδαιότερες ευκαιρίες για την Φλαμένγκο στο ματς με την Γκοϊάς, στο οποίο πάντως η πρωταθλήτρια Βραζιλίας «τιμωρήθηκε» από την αντίπαλο της στο δέκατο τρίτο και το ενενηκοστό λεπτό. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φλαμένγκο, σε 13 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Μαρακανά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Γκοϊάς, δύο για την Φλαμένγκο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Γκοϊανία, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ η επιλογή μου στο συγκεκριμένο ματς, καθώς το σετ των τιμών δεν σε οδηγεί σε κάποιο σημείο. Απελπιστικά χαμηλή άλλωστε η τιμή του «διπλού», χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει αυτόματα πως μπορούμε να πάμε κόντρα την πρωταθλήτρια Βραζιλίας, παρά το γεγονός πως έρχεται από δύο σερί ήττες, ανεξάρτητα του ότι η βελτιωμένη Γκοϊάς παίζει το τελευταίο διάστημα με το μαχαίρι στα δόντια.

Εκτίμηση: G/G & Over 2,5