Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αφόνσο Ενρίκες», με την Γκιμαράες να θέλει όχι μόνο την επιστροφή στα τρίποντα, αλλά και να μειώσει ταυτόχρονα την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη πεντάδα, την στιγμή που η Νασιονάλ Μαδέιρα βρίσκεται στο +1 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Στην 6η θέση και το -5 από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα Πάσος Φερέιρα η Γκιμαράες, για την οποία η είσοδος στην πρώτη πεντάδα είναι ότι έχει απομείνει για να σωθεί η φετινή χρονιά, μετά τους δύο οδυνηρούς αποκλεισμούς που είχε σε κύπελλο και Λιγκ Καπ. Πιο συγκεκριμένα, εντός 0-1 αρχικά από την Σάντα Κλάρα και αποκλεισμός στους «32» του κυπέλλου, ενώ 1-1 ακολούθως με τη Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ, μένοντας έξω από την συνέχεια της διοργάνωσης, στην διαδικασία των πέναλτι. Νωρίτερα πάντως, είχε ζορίσει αρκετά τη «μεγάλη» αντίπαλο της, καθώς είχε προηγηθεί στο είκοσι, πριν δεχθεί την ισοφάριση από πέναλτι, στο ογδοηκοστό τρίτο λεπτό. Ένας βαθμός επίσης στα δύο τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα, με 2-3 αρχικά φιλοξενώντας την Πόρτο, παρά το γεγονός πως βρέθηκε 2-1 μπροστά στο σκορ στο εξηκοστό τρίτο λεπτό, ενώ 2-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μορεϊρένσε, έχοντας την ίδια περίπου μοίρα, καθώς στο εξήντα οκτώ πραγματοποίησε προσωρινά την ανατροπή. Δύο νίκες και τέσσερις ήττες για την Γκιμαράες, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Αφόνσο Ενρίκες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για τη Νασιονάλ, σε δύο διαφορετικές διοργανώσεις, με τις δύο εξ αυτών στο πρωτάθλημα, με 0-2 αρχικά από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, ενώ 0-1 στην συνέχεια την προηγούμενη αγωνιστική από τη Μορεϊρένσε. Οδυνηρό επίσης, το 2-4 ενδιάμεσα αυτών από την Πόρτο στην παράταση και ο αποκλεισμός της στην φάση των «16» του κυπέλλου, σε ένα ματς, στο οποίο δύο λεπτά πριν το φινάλε ήταν 2-1 μπροστά στο σκορ και στο οποίο αφού δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε, λύγισε ακολούθως στον έξτρα χρόνο. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Νασιονάλ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τη Μαδέιρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκιμαράες, ισάριθμες για τη Νασιονάλ Μαδέιρα και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αφόνσο Ενρίκες».

Στο -5 όπως προαναφέρθηκε από την Πάσος Φερέιρα η Γκιμαράες και στο -7 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα και «μισητή» Μπράγκα και στόχος πλέον να βάλει πλάτη αυτές τις δύο ομάδες. Με νίκη σήμερα και έχοντας δύο ματς λιγότερα, θα βρεθεί ακόμα πιο κοντά, ενώ απέναντι της η Νασιονάλ, η οποία χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από τη Μαδέιρα.