Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Κορίνθιανς να ψάχνει όχι μόνο την επιστροφή στα τρίποντα, αλλά να μειώσει ταυτόχρονα την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Σπορτ Ρεσίφε βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Κορίνθιανς στο πρωτάθλημα, μέχρι το ντέρμπι της Δευτέρας που μας πέρασε στην έδρα της Παλμέιρας, εκεί όμως όπου η «τιμάο» με το βαρύ 0-4 από τη «μεγάλη» της αντίπαλο, είδε να παίρνει τέλος αυτό το νικηφόρο σερί. Στην 9η θέση πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και στο -9 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα Γκρέμιο, αλλά και με ένα ματς λιγότερο από την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε και με στόχο, να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από πρώτη εξάδα και τα προκριματικά του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες. Πιο απειλητική η Κορίνθιανς στο πρώτο ημίωρο του ντέρμπι στην έδρα της Παλμέιρας, αλλά αδικαιολόγητη και απίστευτη στην συνέχεια η κατάρρευση της, μετά το 0-1 των γηπεδούχων, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Τρία ακόμα τέρματα επίσης για την Παλμέιρας μέχρι το εξήντα έξι, με την Κορίνθιανς μάλιστα να γλιτώνει τον διασυρμό γιατί οι γηπεδούχοι έβγαλαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο το πόδι από το γκάζι. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κορίνθιανς, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Ζιλ και ο μέσος Γκαμπριέλ.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες για την Σπορτ και σε μεγάλες περιπέτειες πλέον η ομάδα του Ρεσίφε, μετά το 0-1 αρχικά φιλοξενώντας την Παλμέιρας και την ήττα με το ίδιο σκορ την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μαρακανά» από την Φλουμινένσε. Το αυτογκόλ του Πάτρικ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αυτό που έκρινε το ματς στο «Μαρακανά» με την Φλουμινένσε, στο οποίο μάλιστα η Σπορτ Ρεσίφε ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και όχι κατώτερη της αντιπάλου της, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα από το τεσσαρακοστό λεπτό. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Σπορτ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Ρεσίφε, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Τζούνιορ Ταβάρες.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Κορίνθιανς, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σπορτ Ρεσίφε.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την πολύ καλή προϊστορία της Κορίνθιανς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σπορτ, το κίνητρο της να «σβήσει» το βαρύ 0-4 από την Παλμέιρας, αλλά και το ότι η σημερινή της αντίπαλος, χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το Ρεσίφε.