Στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, βρίσκοντας τη Λεβάντε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 12η θέση με 22 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, σημερινή της αντίπαλο.

Ισοπαλία με 2-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κάντιθ, σε ένα ματς στο οποίο το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο του ημίωρο και στο οποίο πάντως, η Λεβάντε θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο, καθώς ήταν αυτή που πλησίασε πιο κοντά στο τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο. Μπροστά στο σκορ η Κάντιθ στο τέσσερα, προσωρινή ανατροπή από τη Λεβάντε, με δύο κοντινά πλασέ του Ρότζερ Μαρτί, στο οκτώ και το έντεκα, με το τελικό αποτέλεσμα, να διαμορφώνεται στην συνέχεια στο εικοστό όγδοο λεπτό. Εκτός έδρας πρόκριση επίσης για τη Λεβάντε, λίγες μέρες νωρίτερα, στην φάση των «16» του κυπέλλου, καθώς ξεπέρασε στην διαδικασία των πέναλτι, το εμπόδιο της 2ης κατηγορίας Φουενλαμπράδα. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λεβάντε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ αγώνας δρόμου, για τον διεθνή Μαυροβούνιο μέσο Βούκσεβιτς.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Έλτσε, από την στιγμή που ήταν ντέρμπι παραμονής με αντίπαλο με τον ίδιο στόχο. Παρόλα αυτά, στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη η Βαγιαδολίδ και ευχαριστημένη στο τέλος με τη μοιρασιά των βαθμών, από την στιγμή που ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το φινάλε, ενώ μέχρι το εβδομήντα ήταν 0-2 πίσω στο σκορ. Εκτός έδρας πρόκριση επίσης, λίγες μέρες νωρίτερα, στην φάση των «16» του κυπέλλου, μετά το 4-1 στην παράταση στην έδρα της 3ης κατηγορίας Πένια Ντεπορτίβα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βαγιαδολίδ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χοσέ Θορίγια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ρόκε Μέσα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Λεβάντε και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία ομάδων με τον ίδιο ακριβώς στόχο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Λεβάντε στο «Θιουδάδ» ντε Βαλένθια», αλλά και την καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ.