Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο Βίγκο, καθώς η Θέλτα μετράει μόνο ήττες σε όλα τα ματς που έχει δώσει στο 2021 σε όλες τις διοργανώσεις και θέλει να βάλει τέλος φυσικά σε αυτό το αρνητικό σερί, την στιγμή που η Έιμπαρ βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέσσερις ήττες για την Θέλτα σε ισάριθμα ματς στο 2021 σε όλες τις διοργανώσεις, με πιο πρόσφατη, το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα στην έδρα της Μπέτις. Είχαν προηγηθεί, το 0-2 από την Ρεάλ στη Μαδρίτη, το βαρύ 0-4 φιλοξενώντας την Βιγιαρεάλ, ενώ διασυρμός με 2-5 ενδιάμεσα αυτών στην έδρα της 3ης κατηγορίας Ίμπιθα και αποκλεισμός στον 2ο γύρο του κυπέλλου. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα της Θέλτα στο ματς στην έδρα της Μπέτις, βλέποντας την ομάδα του Βίγκο να έχει δοκάρι αρχικά από ένα εκτός περιοχής σουτ του Σάντι Μίνα και το 1-0 στην συνέχεια, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με κοντινό πλασέ του ίδιου σε άδειο σχεδόν τέρμα. Παρόλα αυτά, «θύμα» ανατροπής η Θέλτα από την τρομερά αποτελεσματική, αλλά όχι καλύτερη, Μπέτις, αδυνατώντας μάλιστα να πάρει έστω τον ένα βαθμό, παρά την υπεροχή της και τις ευκαιρίες που είχε μέχρι το φινάλε. Πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Θέλτα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο Βίγκο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ντένις Σουάρεθ. Επιστροφή πάντως, για τον επιθετικό Ιάγκο Άσπας (φωτό), ο οποίος είχε τραυματιστεί στο πρώτο ματς της Θέλτα στο 2021, στο 0-2 στη Μαδρίτη από την Ρεάλ.

Στην άλλη πλευρά, δύο νίκες και τρεις ήττες σε πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ο απολογισμός της Έιμπαρ στο 2021, στο οποίο η βασκική ομάδα μπήκε με το δεξί, καθώς επικράτησε 2-0 στη μονομαχία της με την Γρανάδα για το πρωτάθλημα στο «Ιπουρούα», ενώ εκτός 4-3 στην συνέχεια στην παράταση με την 3ης κατηγορίας Λας Ρόσας στο κύπελλο. Τρεις ήττες πάντως στην συνέχεια, με 1-2 αρχικά στην έδρα της Λεβάντε, 1-2 και μεσοβδόμαδα την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ατλέτικο, ενώ εκτός 1-3 ενδιάμεσα αυτών από την 3ης κατηγορίας Ναβαλκαρνέρο και αποκλεισμός στην φάση των «32» του κυπέλλου. Μπροστά στο σκορ η Έιμπαρ στο ματς με την Ατλέτικο στο δωδέκατο λεπτό, από πέναλτι του διεθνή Σέρβου γκολκίπερ Ντμίτροβιτς, με το 1-1 όμως από τους «ροχιμπλάνκος» στο σαράντα από τον Σουάρες. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σουάρες όμως να κάνει την διαφορά για την Ατλέτικο, καθώς ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι στο ενενήντα και αυτός που διαμόρφωσε το 1-2 για την ομάδα του, με «αλήτικη» εκτέλεση αλά Πανένκα. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Έιμπαρ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (3-3-3), ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Αρμπίγια.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Θέλτα, δύο για την Έιμπαρ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως κάποια στιγμή το αρνητικό σερί της Θέλτα θα πάρει τέλος, καθώς είναι ομάδα με άγνοια κινδύνου, η οποία παίζει ανοιχτά και δημιουργεί ευκαιρίες και θα της βγουν τα παραπάνω σε κάποιο από τα ματς που θα ακολουθήσουν. Φαβορί επίσης η Θέλτα στο σετ των τιμών στο σημερινό ματς, το οποίο όμως θεωρώ πως κρύβει παγίδες, καθώς και η Έιμπαρ είναι σκληρός αντίπαλος και η βαθμολογική της θέση πολύ πιθανό κάποιου να τους ξεγελάει.