Επτά αγωνιστικές για το φινάλε και τεράστιο το ενδιαφέρον στο ντέρμπι μίσους του Πόρτο Αλέγκρε στο «Μπέιρα Ρίο», με την πρωτοπόρο Ιντερνασιονάλ να θέλει να εκμεταλλευτεί το χθεσινό στραβοπάτημα της Σάο Πάολο, την στιγμή πάντως που η Γκρέμιο είναι δεδομένο πως θα θέλει να της βάλει εμπόδιο στην πορεία για τον τίτλο.

Επτά συνεχόμενες νίκες για την Ιντερνασιονάλ, η οποία μάλιστα πέρασε σαν οδοστρωτήρας μεσοβδόμαδα από το «Μορουμπί» και το ντέρμπι κορυφής με την Σάο Πάολο, της οποία επικράτησε με το εκκωφαντικό 5-1. Πέρα από τα παραπάνω όμως, το χθεσινό 1-1 της 2ης στον βαθμολογικό πίνακα Σάο Πάολο στο «Μορουμπί» με την Κοριτίμπα (1-1), της δίνει την ευκαιρία με νίκη σήμερα στο ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Γκρέμιο, να βρεθεί στο +4. Βολική επίσης και η χθεσινή ήττα της Ατλέτικο Μινέιρο στο «Σάο Ζανουάριο» του Ρίο από την Βάσκο (2-3), καθώς η μεταξύ τους διαφορά παρέμεινε στους πέντε βαθμούς. Κοντινή κεφαλιά από τον Κουέστα και 1-0 για την Ιντερνασιονάλ στο ντέρμπι με την Σάο Πάολο στο όγδοο μόλις λεπτό, ενώ το 2-0, με ψύχραιμο πλασέ του Κάιο, από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο είκοσι τέσσερα. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Σάο Πάολο στο τριάντα έξι, με τον Γιούρι Αλμπέρτο όμως να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο για την Ιντερνασιονάλ, καθώς ήταν αυτός που με αυθεντικό χατ τρικ, μέσα σε διάστημα μάλιστα οκτώ λεπτών (60΄ – 68΄), οδήγησε την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε στον θρίαμβο. Δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ιντερνασιονάλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπέιρα Ρίο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Κάιο.

Στον αντίποδα, στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Γκρέμιο, η οποία έρχεται από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη το 1-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο και η οποία προσπαθεί να μπει στην πρώτη τετράδα, ώστε να βρεθεί απευθείας στην φάση των ομίλων του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες. Η 5η αλλά και η 6η θέση επίσης, αν δεν καταφέρει βέβαια να βρεθεί στην τετράδα, δίνουν κίνητρο στην Γκρέμιο, καθώς οδηγούν στα προκριματικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ βασικός στόχος είναι το κύπελλο και ο διπλός τελικός με την Παλμέιρας. Κυρίαρχος η Ατλέτικο Μινέιρο στο μεγαλύτερο μέρος του μεταξύ τους ματς, στο οποίο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο τριακοστό δεύτερο λεπτό και στο οποίο είχε στην συνέχεια σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, η αδυναμία της Ατλέτικο Μινέιρο να «καθαρίσει» το ματς, έφερε και την «τιμωρία» της, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με το 1-1 από την Γκρέμιο κόντρα στην ροή του αγώνα, από περίτεχνο πλασέ του Έβερτον. Λίγο έλειψε μάλιστα να πραγματοποιήσει στις καθυστερήσεις και τη μεγάλη ανατροπή και να ρίξει στο καναβάτσο τους εμβρόντητους και απογοητευμένους φιλοξενούμενους. Τρεις νίκες, δέκα ισοπαλίες και δύο ήττες για την Γκρέμιο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δέκα νίκες για την Ιντερνασιονάλ, οκτώ για την Γκρέμιο και πέντε ισοπαλίες, στις 23 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Γκαούσο, Κόπα Λιμπερταδόρες). Χαρακτηριστικό, πως η Γκρέμιο επικράτησε και στα τρία ντέρμπι στο «Μπέιρα Ρίο» μέσα στο 2020, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), δύο φορές για το τοπικό πρωτάθλημα Γκαούσο και μία στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Με σπασμένα φρένα η πρωτοπόρος Ιντερνασιονάλ, η οποία έρχεται από επτά συνεχόμενες νίκες και η οποία είναι η πιο hot ομάδα αυτή την στιγμή στο Μπραζιλεϊράο. Παρόλα αυτά, απέναντι της σήμερα, ο κακός της δαίμονας στο 2020, η «μισητή» συμπολίτισσα Γκρέμιο, η οποία θα κάνει τα πάντα σήμερα όχι μόνο για να δώσει τέλος στο εντυπωσιακό της σερί, αλλά και για να της βάλει ταυτόχρονα εμπόδιο στην πορεία της για τον τίτλο.