Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» της Σεβίλλης, το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος για την φάση των «16» του κυπέλλου, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Βαλένθια, σημειώνοντας πως ακολουθούν λίγες ώρες αργότερα, το Αλμερία – Οσασούνα και Βαγιεκάνο – Μπαρτσελόνα.

Να τονιστεί, πως τα ματς της φάσης των «16» είναι νοκ άουτ, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική τους διάρκεια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Στα προημιτελικά από χθες η Λεβάντε, που επικράτησε 4-2 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, η Βιγιαρεάλ με το 1-0 σε αυτή της 2ης κατηγορίας Τζιρόνα και η Μπέτις, η οποία επικράτησε 3-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σοσιεδάδ.

Αρκετό ζόρι για την Σεβίλλη στον προηγούμενο γύρο ή στους «32» αν προτιμάτε της φετινής διοργάνωσης με την 2ης κατηγορίας Λεγκανές στη Μαδρίτη, της οποίας κατάφερε πάντως να επικρατήσει 1-0 στην παράταση, με τέρμα του Οκάμπος. Ακολούθησαν δύο συνεχόμενα τρίποντα στο πρωτάθλημα, τα οποία έφεραν την Σεβίλλη στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 2-1 αρχικά στην χώρα των Βάσκων με την Αλαβές, στο οποίο πάντως είδε την αντίπαλο της να αστοχεί σε πέναλτι στις καθυστερήσεις και 3-0 ακολούθως το Σάββατο φιλοξενώντας την Κάντιθ με χατ τρικ του Εν-Νεσίρι.

Στην άλλη πλευρά, εύκολο 2-0 στην φάση των «32» στην έδρα της 2ης κατηγορίας Αλκορκόν, βλέποντας την Βαλένθια να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης. Χωρίς νίκη πάντως στα δύο ματς που ακολούθησαν στο πρωτάθλημα, με 1-1 αρχικά φιλοξενώντας την Οσασούνα, ενώ 1-1 την Κυριακή που μας πέρασε στη Μαδρίτη από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο εντέκατο λεπτό μπροστά στο σκορ, «υποχωρώντας» στην 14η θέση και το +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Σεβίλλη, δύο για την Βαλένθια και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Γιουρόπα Λιγκ).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και το καλύτερο momentum της Σεβίλλης.