Στη Μαδέιρα το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, με την τοπική Μαρίτιμο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, να βρίσκεται πλέον ουραγός στον βαθμολογικό πίνακα, την στιγμή που η Πόρτο με νίκη θα βρεθεί εκ νέου στην 2η θέση.

Πέντε συνεχόμενες ήττες για τη Μαρίτιμο, μετά και το 1-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Τοντέλα, με τους «νησιώτες» πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πιο απειλητική η Τοντέλα στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, ανοίγοντας το σκορ στο είκοσι δύο, με τη Μαρίτιμο όμως να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινή κεφαλιά του Καμερουνέζου επιθετικού Ταγκουέου, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων ακολούθως, στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια, τη Μαρίτιμο να παίρνει τα ηνία του ματς, αλλά να είναι περισσότερο φλύαρη, καθώς έψαξε για την ισοφάριση κυρίως με ακίνδυνα, εκτός περιοχής σουτ. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Μαρίτιμο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στη Μαδέιρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα για την Πόρτο, μετά και το δραματικό σε εξέλιξη 2-2 στο «Ντραγκάο» με την συμπολίτισσα Μποαβίστα, με τους «δράκους» πλέον στην 3η θέση και το -13 από την αήττητη και ασταμάτητη Σπόρτινγκ, έστω και με ένα ματς λιγότερο. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Μποαβίστα στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ντέρμπι, με την Πόρτο να μειώνει αρχικά με τον Ταρέμι στο πενήντα τέσσερα και να ισοφαρίζει στην συνέχεια με πέναλτι του Σέρτζιο Ολιβέιρα, στο ογδοηκοστό δεύτερο λεπτό. Μοιραίος πάντως ο Σέρτζιο Ολιβέιρα, καθώς αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι της Πόρτο, τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ γκολ που ακυρώθηκε για τους «δράκους» μετά την χρήση του VAR στις καθυστερήσεις. Παρόλα αυτά, οι «δράκοι» άφησαν πίσω τους μεσοβδόμαδα αυτό το σερί των ισοπαλιών, καθώς επικράτησαν 2-1 στο «Ντραγκάο» της Γιουβέντους, στην πρώτη τους μονομαχία για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Πόρτο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο στόπερ Ντιόγκο Λεϊτέ και οι μέσοι Ρομάριο Μπαρό και Φάμπιο Βιέιρα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μαρίτιμο, τέσσερις για την Πόρτο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδέιρα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Πόρτο, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά το γεγονός πως η ομάδα της Μαδέιρα έρχεται από πέντε συνεχόμενες ήττες.