Σπουδαία αναμέτρηση στο «Μετροπολιτάνο» της Μπαρανκίγια, ανάμεσα στην τοπική Τζούνιορ και την ισόβαθμη Μιγιονάριος, με τους γηπεδούχους να θέλουν να επιστρέψουν στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, την στιγμή που η ομάδα της Μπογκοτά θα προσπαθήσει να φτάσει στο πρώτο της «διπλό» στο πρωτάθλημα Απερτούρα.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Τζούνιορ, με 1-2 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ντεπορτίβο Κάλι και το ίδιο σκορ την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Τσικό, οι οποίες έφεραν προβληματισμό, ενώ αρχίζει ταυτόχρονα να τρίζει επικίνδυνα και η καρέκλα του 42χρονου Λουίς Περέα. Ανύπαρκτη η Τζούνιορ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Τσικό, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να έχει ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, αλλά και δύο τέρματα, στο ένατο και το εικοστό πέμπτο λεπτό. Ένα ακόμα δοκάρι μάλιστα για την Τσικό στις αρχές της επανάληψης, ενώ «ξύπνημα» από το λήθαργο για την Τζούνιορ στο τελευταίο ημίωρο του ματς, όπου όχι μόνο μείωσε με κοντινή κεφαλιά του Τεόφιλο Γκουτιέρες (φωτό) στο ογδόντα, αλλά είχε ευκαιρίες στην συνέχεια για να σώσει απρόσμενα και τον βαθμό. Αγώνας δρόμου για τον επιθετικό Μπόρχα.

Στην άλλη πλευρά, 13 βαθμοί σε έξι ματς για τη Μιγιονάριος, με χαρακτηριστικό πως μετά και το 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Πάστο, έχει το απόλυτο σε τέσσερις αγώνες στο «Ελ Καμπίν», την στιγμή που μακριά από αυτό, έμεινε στο 0-0 στο Μεντεγίν με την ομώνυμη ομάδα και ηττήθηκε 0-1 από τη Λα Εκιδάδ. Πιο απειλητική η Ντεπορτίβο Πάστο στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι και στο οποίο όμως η Μιγιονάριος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, από πέναλτι του Ουρίμπε στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Δεύτερο πέναλτι στο ματς, στις αρχές της επανάληψης, την φορά αυτή για τους φιλοξενούμενους και 1-1 στο σαράντα εννέα, με τη Μιγιονάριος όμως στην συνέχεια πιο αποτελεσματική και με πρωταγωνιστή τον Αράνγκο, ο οποίος με μία κοντινή προβολή στο εξήντα οκτώ και μία κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Βάργκας, ενώ αγώνας δρόμου για τον επιθετικό Ουρίμπε.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες για την Τζούνιορ, δύο για τη Μιγιονάριος και τέσσερις ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μπαρανκίγια, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως η Τζούνιορ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να επιστρέψει στα τρίποντα. Παρόλα αυτά, έδειξε πως είναι ευάλωτη αμυντικά, τουλάχιστον στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, δεν υπάρχει εμπιστοσύνη πλέον στον προπονητή Περέα, ενώ και η Μιγιονάριος παρά τα προβλήματα της, είναι πάντα μια ομάδα με μεγάλο ειδικό βάρος. Πέρα από τα παραπάνω και αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο, το ειδικό στοίχημα των πολλών τερμάτων, σε τιμές άνω του 2.30, αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.

Εκτίμηση: Over 2,5