Ο επαναληπτικός ανάμεσα στη Λεβάντε και την Αθλέτικ Μπιλμπάο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στην πρώτη μονομαχία τους στο «Σαν Μαμές». Το σημερινό μάλιστα, θα είναι το δεύτερο τους συνεχόμενο ματς στην έδρα της Λεβάντε, μετά το 1-1 της Παρασκευής που μας πέρασε για το πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά του κυπέλλου έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας με 1-1, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Στον τελικό επίσης από χθες η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με δραματικό τρόπο στην παράταση της Σεβίλλης με 3-0, αφού νωρίτερα όμως η αντίπαλος της είχε χαμένο πέναλτι στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό, με το σκορ τότε στο 1-0 και τη μεγάλη ευκαιρία φυσικά να «καθαρίσει» την πρόκριση.

Όσον αφορά τις δύο αντιπάλους, η ευχάριστη έκπληξη τόσο του κυπέλλου όσο και του πρωταθλήματος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η Λεβάντε, τηρουμένων των αναλογιών, από την στιγμή που βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης αλλά και στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga. Πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι στους «32» στην έδρα της 2ης κατηγορίας Φουενλαμπράδα, 4-2 ακολούθως σε αυτή της Βαγιαδολίδ στην φάση των «16», πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή, ενώ 1-0 στα προημιτελικά φιλοξενώντας την Βιγιαρεάλ, ρίχνοντας στο καναβάτσο την αντίπαλο της, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Αγώνας δρόμου, για τους μέσους Μελέρο, Μπαρντί και Ραντόγια.

Στην άλλη πλευρά, δύο ανατροπές σε βάρος ομάδων της 3ης κατηγορίας και μία πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι στους τρεις γύρους που προηγήθηκαν για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία στοχεύει φυσικά να φτάσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του κυπέλλου, μετά μάλιστα την κατάκτηση του Σούπερ Καπ. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 αρχικά στην φάση των «32» στην έδρα της Ίμπιθα, με τέρμα του Ουνάι Νούνιεθ στο ενενήντα, επικράτηση με το ίδιο σκορ σε αυτή της Αλκογιάνο στους «16», ενώ 1-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με τη Μπέτις στα προημιτελικά, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία στις καθυστερήσεις. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Λεβάντε, τέσσερις για την Αθλέτικ Μπιλμπάο και δύο ισοπαλίες, προσθέτοντας και το 1-1 της Παρασκευής που μας πέρασε για το πρωτάθλημα, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια».

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, εκτιμώντας πως τόσο το αποτέλεσμα όσο και γενικότερα η πρόκριση θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Κάτι που φάνηκε άλλωστε και στο 1-1 του πρώτου ημιτελικού στο «Σαν Μαμές», αλλά και στο 1-1 του πρωταθλήματος την Παρασκευή που μας πέρασε στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια».