Στο Καμπ Νου η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Αθλετίκ Μπιλμπάο στην ρεβάνς της ήττας της με 1-2 από το πρώτο παιχνίδι μια εβδομάδα πριν στο νέο Σαν Μαμές με έπαθλο στον αποψινό νικητή ένα εισιτήριο για την τελική 8άδα της διοργάνωσης.

Σημείο αναφοράς στο ματς είναι ο Ερνέστο Βαλβέρδε αφού εάν επιβεβαιωθεί η έντονη φημολογία που έχει αναπτυχθεί τελευταία ίσως του χρόνου να είναι ο 52χρονος Βάσκος πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού ο νέος προπονητής της Μπάρτσα.

Οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο φινάλε του ματς τις προάλλες στο Μαδριγάλ την πολύ καλή Βιγιαρεάλ (1-1) με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Μέσι τα “κίτρινα υποβρύχια” εντούτοις η διαφορά τους με την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης αυξήθηκε στο +5 με την “Βασίλισσα” να έχει στο πρόγραμμα και ένα ματς λιγότερο.

Όπως γίνεται αντιληπτό το μόνο που δεν θέλει ο Λουίς Ενρίκε – πιθανότατα στην τελευταία του σαιζόν στο Καμπ Νου- είναι να μείνει πρόωρα και εκτός Κυπέλλου οπότε απόψε θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή 11άδα.

Κάτω από τα δοκάρια θα κάτσει ο Τερ Στέγκεν με τους: Ζόρντι Άλμπα, Πικέ . Ουμιτί και τον Σ.Ρομπέρτο στα μετόπισθεν.

Η τριάδα στην μεσαία γραμμή θα αποτελείται από τους: Μπούσκετς, Ινιέστα και τον Ράκιτιτς ( τα Κροατικά ΜΜΕ επιμένουν πως ο παίκτης είναι κλεισμένος από την Μ.Σίτι του Πέπε Γκουαρδιόλα) ενώ μπροστά η γνωστή “τρίαινα” η οποία θα απαρτίζεται από τους: Νειμάρ, Μέσι και τον Σουάρες.

Οι Βάσκοι στο αντίστοιχο πρώτο ματς ίσως πραγματοποίησαν το καλύτερο φετινό τους πρώτο 45λεπτό σε όλη την σαιζόν όπου προηγήθηκαν με δυο γκολ στο πρώτο ημίωρο ενώ έχασε καλές ευκαιρίες για να πάει στην ανάπαυλα με μεγαλύτερο σκορ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Βαλβέρδε έχασαν την συνοχή και την αυτοσυγκέντρωση τους , έκαναν λάθη στα μετόπισθεν τα οποία δεν άφησαν ασυγχώρητα οι “μπλαουγκράνα” μειώνοντας με τον Μέσι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στα τελευταία λεπτά οι δυο αποβολές των: Ραούλ Γκαρθία- Ιτουράσμπε δυσχέραναν την κατάσταση στο φινάλε του ματς και ήταν τυχεροί που ο Μέσι στα χασομέρια σημάδεψε το δοκάρι.

Στο “4-2-3-1” ο Ιραϊθόθ θα είναι κάτω από τα δοκάρια με τους: Μπόβεδα, Ετσίτα, Λαπόρτε και τον Μπαλιενθάγα στα μετόπισθεν.

Στην μεσαία γραμμή οι: Μπενιάτ- Σαν Χοσέ θα είναι οι δυο “κόφτες” με τον Εράσο σε πιο ελεύθερο ρόλο και τους: Ινιάκι Γουίλιαμς- Μουνιαϊν στα άκρα με τον Αντούριθ στο “9”.

Οι: Ραούλ Γκαρθία- Ιτουράσμπε είναι τιμωρημένοι και εκτός αποστολής απόψε.

Προϊστορία: Σε 59 συνολικά παιχνίδια τους η Μπάρτσα έχει κερδίσει τα 38 ενώ η Μπιλμπάο τα 9 και τα υπόλοιπα 12 είναι ισοπαλίες.

* Οι γηπεδούχοι θα ψάξουν ένα γρήγορο γκολ για να μην αγχωθούν την ίδια ώρα που η Μπιλμπάο αριθμεί ήδη 5 διαδοχικά Over 2,5 και η άμυνα των “μπλαουγκράνα” φέτος μπάζει.

ΠΡΟΤΑΣΗ: OVER 3,5

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 2-1 05/01/17: