Φάση των «16» για το κύπελλο Ισπανίας και τυπικής διαδικασία ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες μετά το επιβλητικό 4-1 της Θέλτα στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στο «Μεστάγια».

Με το δεξί στο 2017 η Θέλτα, βλέποντας την ομάδα του Βίγκο να «καθαρίζει» από το ματς στο «Μεστάγια» την πρόκριση στα προημιτελικά, σημειώνοντας πως το σκορ πριν την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν ήδη 3-0 ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματική ακολούθως φιλοξενώντας για το πρωτάθλημα φιλοξενώντας τη Μάλαγα, βλέποντας το υπέρ της 3-1 να την φέρνει στην 9η θέση και το -5 από την πρώτη εξάδα. Επόμενο ματς πρωταθλήματος αυτό της Κυριακής στο Βίγκο με την Αλαβές.

Στον αντίποδα, έγκλημα και τιμωρία για την Βαλένθια στο 3-3 της Δευτέρας στην Παμπλόνα στο ντέρμπι παραμονής με την Οσασούνα, σε ένα ματς στο οποίο οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να μην φύγουν με το τρίποντο ενώ πήραν προβάδισμα στο σκορ τρεις φορές και στο οποίο είδαν την ουραγό του πρωταθλήματος να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις, την στιγμή που αστόχησε σε πέναλτι ο Ντάνι Παρέχο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με το σκορ στο 2-3. Επόμενο ματς πρωταθλήματος αυτό της Κυριακής στο «Μεστάγια» με την Εσπανιόλ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Θέλτα, προσθέτοντας και το 2-1 του φετινού πρωταθλήματος, ισάριθμες για την Βαλένθια και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα του Βίγκο.

Στοιχηματικά, άγνωστες οι προθέσεις ή η διάθεση, αν προτιμάτε, των δύο ομάδων μετά το σκορ του πρώτου αγώνα. Καθαρά ενδεικτική πρόταση το over 2,5 σε έναν επαναληπτικό που δεν υπάρχουν σκοπιμότητες.