Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «16» του κυπέλλου, με την Έιμπαρ να έχει «καθαρίσει» την πρόκριση μετά το υπέρ της 3-0 από το πρώτο ματς στο «Ιπουρούα». Να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά βρίσκονται ήδη μετά και τα χθεσινά ματς οι Ατλέτικο, Αλαβές, Σοσιεδάδ, Μπαρτσελόνα και η Αλκορκόν, η οποία είναι και η μοναδική ομάδα της 2ης κατηγορίας που συνεχίζει.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, ήττα με 0-2 για την Έιμπαρ το Σάββατο που μας πέρασε φιλοξενώντας την Ατλέτικο, σε ένα ματς στο οποίο η «μικρή» βασκική ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και στο οποίο όμως έπεσε στην παγίδα ή παρασύρθηκε, αν προτιμάτε, από τον τρόπο παιχνιδιού της αντιπάλου της, προσφέροντας στους «ροχιμπλάνκος» ένα από τα λεγόμενα «επαγγελματικά» τρίποντα.

Στον αντίποδα, επιτυχία, όσο παράξενο και αν ακούγεται, το 3-3 της Δευτέρας για την Οσασούνα φιλοξενώντας την Βαλένθια, στην «πρώτη» του Σέρβου Πέταρ Βασίλιεβιτς στον πάγκο της, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα της Παμπλόνα κατάφερε να «απαντήσει» τρεις φορές σε ισάριθμες που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ οι «νυχτερίδες, η τρίτη μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ στο ογδόντα έξι ο γκολκίπερ Μάριο είχε «νικήσει» από τα έντεκα βήματα το Ντάνι Παρέχο με το σκορ στο 2-3.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για την Οσασούνα στο ματς του πρώτου γύρου του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την Έιμπαρ για την τελευταία δεκαετία. Επιπλέον, αυτή είναι και η μοναδική όχι μόνο εκτός έδρας αλλά και γενικότερα νίκη για την ομάδα της Παμπλόνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στοιχηματικά, αρκετά χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την Έιμπαρ, ειδικά μετά το σκορ του πρώτου αγώνα. Καθαρά θέμα διάθεσης των δύο ομάδων, με απόλυτα λογικό το να μη μπλέξουμε με σημείο.