Το Σικάγο είναι η ομάδα η οποία οδηγεί την κούρσα στην Δύση και έχει αυτό το καιρό ευνοϊκό πρόγραμμα προκειμένου να συνεχίσει να βρίσκεται στην κορυφή. Οι Μπλάκχοξ έχουν 4 συνεχόμενα εντός έδρας ματς και έδωσαν το πρώτο από αυτά, προχθές όταν και υποδέχθηκαν το Μπάφαλο, απέναντι στο οποίο πήραν την νίκη με 3-2, μία νίκη με την οποία έβαλε τέλος σε ένα σερί 2 ηττών που μετρούσε, με μία από τις δυο ήττες να είναι με αντίπαλο την Καρολίνα εκτός έδρας με 3-2 την περασμένη Παρασκευή.

Το Σικάγο επίσης δεν είχε καταφέρει να κερδίσει σε κανένα από τα τρία τελευταία του εντός έδρας ματς, είχε 0-2-1 ρεκόρ, αλλά ο Ανισίμοφ μετά από ασίστ του Κέιν ισοφάρισε στην 3η περίοδο και πέτυχε το νικητήριο τέρμα επίσης, στα 56’’ πριν από την λήξη της παράτασης.

Η Καρολάινα πήρε την νίκη με 4-2 επί του Σεντ Λούις και έτσι κατάφερε να βάλει τέλος σε ένα σερί 2 ηττών που μετρούσε, αμφότερες εκτός έδρας. Ο Ράιαν ήταν αυτός που άνοιξε και έκλεισε το σκορ για την ομάδα του στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, ήταν το δεύτερο παιχνίδι στην καριέρα του που καταφέρνει να σκοράρει δις στην ίδια αναμέτρηση. Ο ΜακΚλέμεντ σκόραρε και με αντίπαλο το Σεντ Λούις και ήταν ο παίκτης ο οποίος την περασμένη Παρασκευή είχε πετύχει το νικητήριο γκολ με αντίπαλο το Σικάγο.

Στα καλά νέα για τους γηπεδούχους είναι ότι έχουν και πάλι στην διάθεση τους τον Χόσα, ο οποίος αγωνίστηκε για 15 λεπτά και κάτι στο προηγούμενο παιχνίδι, που ήταν το πρώτο του μετά από τις 20 Δεκεμβρίου.