Η Ουάσιγκτον είναι και πάλι μία ομάδα της ελίτ και παίζει εξαιρετικό χόκεϊ αυτό το καιρό. Έχει μομέντουμ αφού μέχρι και σήμερα μετράει 5 συνεχόμενες νίκες και βρίσκει αντίπαλο την χειρότερη ομάδα της λίκγας και έτσι έχει κάθε λόγο να πιστεύει ότι μπορεί να διευρύνει και άλλο το σερί. Ο Οβέτσκιν είχε χατ τρικ στο παιχνίδι με αντίπαλο την Μινεσότα την Τρίτη, στο οποίο η ομάδα του πήρε την νίκη με 5-4 στην παράταση. Οι Κάπιταλς έχουν καταφέρει να πάρουν πόντο σε 7 συνεχόμενα ματς πλέον και έχουν 6-0-1 ρεκόρ.

Ο Οβέτσκιν έχει σκοράρει 5 γκολ στα 4 τελευταία του παιχνίδια, ενώ ο Μπακστρομ έχει 11 πόντους στα 5 τελευταία του παιχνίδια. Αυτή την στιγμή οι Κάπιταλς έχουν προβάδισμα τριών πόντων από το Κολόμπους στην ντιβίζιον της Μετροπόλιταν. Και έχουν βελτιώσει τα μέγιστα το παιχνίδι τους στο πάουερ πλέι, αφού έχουν 10 στα 30 στα τελευταία 9 ματς.

Οι Αβαλάνς από την άλλη μεριά έχουν 3-12-0 ρεκόρ στα τελευταία τους 15 ματς, μετά από την ήττα που υπέστησαν από το Κάλγκαρι την Δευτέρα με 4-2, παρόλο που είχαν 14 σουτ στην 3η περίοδο και κατάφεραν να σκοράρουν 2 γκολ, η εικόνα τους στο ξεκίνημα και την μέση της αναμέτρησης ήταν τραγική.

Και σήμερα θα έχουν μεγάλο πρόβλημα απέναντι στην άμυνα και στο τέρμα της Ουάσιγκτον η οποία έχει δεχθεί μόνο 7 γκολ συνολικά στα 5 τελευταία ματς, που έχει παίξει με τους Αβαλάνς αντίπαλους. Με την πιο πρόσφατη νίκη να είναι στις 18 Οκτωβρίου όταν και είχε κερδίσει η ομάδα των Κάπιταλς με 3-0.