Η Ουάσιγκτον πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς και έδειχνε ότι μπορούσε να πάρει την νίκη πριν πάθει μπλακ άουτ και χάσει και εύκολα από την Βοστόνη, η οποία έκανε δίκαια το 1-0. Με τους Σέλτικς που είχαν τελειώσει πρώτοι στην Ανατολή να μην έχουν διάθεση να δώσουν το παραμικρό δικαίωμα στους Ουίζαρντς.

Η Ουάσιγκτον βρέθηκε να προηγείται με 16-0 νωρίς στο παιχνίδι, και με 38-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου και έδειχνε να βάζει τις βάσεις για την νίκη. Αλλά στις δυο περιόδους που ακολούθησαν έχασε με 71-42 επιμέρους σκορ και έτσι ηττήθηκε και εύκολα!!

Η Βοστόνη αύξησε την πίεση της πάνω στην μπάλα και γενικά στην άμυνα της και αυτό ήταν το μυστικό για να γυρίσει το παιχνίδι και κέρδισε με 20 πόντους διαφορά την 3η περίοδο και εκεί καθάρισε το ματς.  Κλειδί φυσικά και το μακρινό σουτ, που είχε 19 στα 39 τρίποντα. Ο Αλ Χόρφορντ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 10 στα 13 σουτ και είχε και ένα τρίποντο επίσης και παραλίγο να κάνει τριπλ νταμπλ, αφού είχε 21 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Η Ουάσιγκτον πέρα από την ήττα είχε και μία σημαντική αγωνιστική απώλεια αφού έχασε τον Μαρκίφ Μόρις από την πρώτη περίοδο όταν και πάτησε πάνω στον Χόρφορντ και γύρισε τον αστράγαλο του. Μάλλον δεν θα παίξει στο σημερινό παιχνίδι, αν και ο ίδιος λέει ότι θα τα καταφέρει.