Το Σαν Αντόνιο αντέδρασε άμεσα στην ήττα εντός έδρας και από την απώλεια του Τόνι Πάρκερ και κέρδισε στο πρώτο ματς μέσα στο Χιούστον και έτσι πήρε το πλεονέκτημα της έδρας. Σήμερα θέλει μία ακόμα νίκη για να κάνει το 3-1 στην σειρά και να είναι μία ανάσα από τους τελικούς της περιφέρειας. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με το Χιούστον είχε χάσει με 27 πόντους διαφορά αλλά έχει κερδίσει και τα δυο επόμενα ματς με 18 πόντους μ.ο διαφορά. Την Παρασκευή που κέρδισε μέσα στο Χιούστον επικράτησε με 103-92.

Είπαμε ότι στο τρίτο παιχνίδι δεν είχε στην διάθεση του το Σαν Αντόνιο τον Τόνι Πάρκερ, ο οποίος θα απουσιάσει για 8 μήνες περίπου από τα παρκέ. Ο Πάτι Μιλς ήταν αυτός που πήρε την θέση του και σε 30 λεπτά που αγνίστηκε είχε 15 πόντους ενώ ο Μάρεϊ έπαιξε για 15 λεπτά επίσης και θα ξεκινήσει μάλλον και στο σημερινό ματς.

Οι Ρόκετς από την μεριά τους είναι μία ομάδα με πολλά οκτάνια στην επίθεση, αλλά δεν τους έχει βγει το επιθετικό πλάνο σε κανένα από τα δυο τελευταία ματς, έχουν σκοράρει μόλις 94 π. μ.ο με το κουαρτέτο του Άντερσον, Γκόρντον, Νενέ και Λου Ουίλιαμς να έχουν 2, 9 , 1  και 0 πόντους αντίστοιχα στο τρίτο ματς της σειράς με 12 π. συνολικά και 3 στα 23 σουτ. Έτσι έμεινε μόνος του ο Χάρντεν ο οποίος είχε 43 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν την νίκη στην ομάδα του.  Ο Χάρντεν είχε 16,5 π. μ.ο στα δυο πρώτα ματς όμως με 9 στα 30 σουτ και έδειξε ότι θέλει να το πάρει πάνω του.