Το Γκόλντεν Στέιτ είναι πολύ κοντά στο να κάνει το σουίπ, αρκεί να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι με την Γιούτα και να φτάσει στο 4-0 και να πάρει την πρόκριση για του τελικούς της περιφέρειας. Και έχει και άλλα καλά μαντάτα αφού ο προπονητής της ομάδας, Στιβ Κερ έκανε την επέμβαση για να επιλυθεί το πρόβλημα με την μέση του και είναι αρκετά πιθανό πλέον να καθίσει και πάλι στον πάγκο της ομάδας κάποια στιγμή μέσα στα πλέι οφ.

Το Γκόλντεν Στέιτ δεν έχει κάνει ακόμα ήττα στα πλέι οφ, έχει 7-0 ρεκόρ και κέρδισε με 102-91 προχθές τους Τζαζ σε ένα παιχνίδι που πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο για να μπορέσει να κερδίσει.

Η Γιούτα θέλει να πέσει τουλάχιστον με το κεφάλι ψηλά και να μπορέσει να κάνει μία νίκη μπροστά στο κοινό της. Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς βρέθηκε να έχει προβάδισμα ακόμα και με 9 πόντους αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό προκειμένου να πάρει την νίκη.

Και ηττήθηκε παρόλο που από την αντίπαλη ομάδα, ούτε ο Κάρι ούτε και ο Τόμπσον βρέθηκαν σε καλή μέρα με τους δυο τους να έχουν 7 στα 29 σουτ, αλλά την διαφορά την έκανε ο Ντουράντ με 15 στα 26 σουτ και 13 ριμπάουντ.

Η υπόθεση πρόκριση έχει κριθεί, αφού ποτέ στην ιστορία του ΝΒΑ, δεν έχει υπάρξει ομάδα που να καταφέρει να κάνει την ανατροπή από 0-3 σε σειρά πλέι οφ best of seven. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε 7 λάθη συνολικά στο παιχνίδι του Σαββάτου και όλα τα έκανε στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο δεν υπέπεσε ούτε σε ένα..