Ο Λέοναρντ αποκόμισε τραυματισμό στον αριστερό του αστράγαλο στο 5ο παιχνίδι της σειράς με το Χιούστον, αλλά όπως δήλωσε και ο ίδιος δεν υπάρχει περίπτωση να χάσει το σημερινό παιχνίδι. Το Σαν Αντόνιο κέρδισε σε αυτό το ματς και πήρε κεφάλι με 3-2 στην σειρά, μετά από ΄να δραματικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Εκεί που οι Σπερς επικράτησαν με 110-107, με τον Λέοναρντ να έχει 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την μεριά του το Χιούστον είχε τον Χάρντεν να σκοράρει 33 πόντους να μαζεύει 10 ριμπάουντ και να κάνει το τριπλ νταμπλ με τις 10 ασίστ που μοίρασε, αλλά είδε το τελευταίο του σουτ, στα τρία δεύτερα πριν από την λήξη να κόβεται από τον Τζινόμπιλι και έτσι τίποτα από τα προηγούμενα δεν είχε σημασία τελικά. Ενώ είχε μόλις 4 στα 15 τρίποντα.

Ο Τζινόμπιλι έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στα πλέι οφ και στην σειρά με τους 12 πόντους και τα 7 ριμπάουντ αλλά και τις 5 ασίστ και ήταν παίκτης κλειδί για την νίκη της ομάδας του. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι εκτός ο Τόνι Πάρκερ που έχει τραυματιστεί και δεν θα παίξει σε άλλο ματς φέτος, το κενό του καλύπτει ο Πάτι Μάιλς με τον παίκτη να ξεκινάει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και να κάνει εξαιρετική δουλειά με τους 20 πόντους που είχε, με 5 τρίποντα.

Οι Σπερς έχουν 3-1 ρεκόρ φέτος με αντίπαλο το Χιούστον στην έδρα του, το έχουν κερδίσει σε 2 ματς για την κανονική περίοδο και σε ένα από τα 2 ματς που έχουν δώσει για την σειρά των πλέι οφ.