Μετά από μία περίοδο όπου είχε χάσει σε συνεχόμενα ματς, η Αριζόνα δεν έχει γνωρίσει την ήττα σε 7 συνεχόμενες σειρές που έχει παίξει και θέλει την νίκη στο σημερινό τρίτο και τελευταίο ματς με το Πίτσμπουργκ για να συνεχίσει αυτό το σερί. Η Αριζόνα έχει 3-0-3 ρεκόρ στις 6 τελευταίες σειρές και μετά από την νίκη που πήρε χθες με 3-0 κατάφερε να βάλει τέλος στο σερί τριών ηττών που είχε.

Με την εμφάνιση της χθες και την νίκη της κατάφερε να πετύχει το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της που κράτησε τον αντίπαλο στο μηδέν ενώ η ίδια είχε 10 strikeouts από το 2004!!

Το Πίτσμπουργκ είδε τον κάτσερ Κρις Στιούαρτ να τραυματίζεται, όπως και ο Πολάνκο, ενώ ο ΜακΚάτσεν συνεχίζει να μην είναι και στα καλύτερα του.

Diamondbacks RH Zack Godley (1-1, 1.99 ERA) vs. Pirates RH Chad Kuhl (1-5, 6.29)

Ο Γκόντλεϊ έκανε το 4ο του συνεχόμενο quality start την περασμένη Παρασκευή με αντίπαλο το Μιλγουόκι με τον παίκτη να έχει 6 innings που δεν έδωσε σκορ στον αντίπαλο, αλλά μόνο 5 hits, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πιστωθεί την νίκη. Στο προηγούμενο από αυτό ματς, με αντίπαλο το Σαν Ντιέγκο, υπέστη και την μοναδική ήττα του για φέτος, αν και έδωσε 3 runs σε 7 innings με 8 hits. Σε 5 ματς που έχει παίξει μέχρι στιγμής έχει δώσει 7 runs και μόνο 2 είναι homers.

O Καλ έδωσε 5 runs σε 8 hits σε 4 1/3 innings στην ήττα από τους Μετς την περασμένη Παρασκευή με τον παίκτη να έχει 0-5 ρεκόρ πλέον στα τελευταία 9 ματς που έχει ξεκινήσει και από εκεί που είχε κερδίσει στο ντεμπούτο του για την φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο 24χρονος παίκτης δεν έχει καταφέρει να παίξει πέρα από 5 innings σε κανένα από τα 7 τελευταία του ματς. Στις 21 Μάη είχε κάνει δυνατή εμφάνιση με την Φιλαδέλφεια όταν και είχε 5 innings χωρίς να δώσει σκορ παρά μόνο 1 hit στους Φίλις.