Η Βαλένθια συνάντησε μεγάλες δυσκολίες από την Γκραν Κανάρια στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα.

Εχανε άλλωστε στο 20' με 36-35. Στην επανάληψη, όμως, αποκατέστησε την τάξη. Φόρεσε το κανονικό της προσωπείο και μετέτρεψε το παιχνίδι σε περίπατο. Επαιξε αμυνάρα και έτσι τελείωσε το ματς με 71-56. Εκανε το 1-0 και σήμερα θα προσπαθήσει να καθαρίσει την παρτίδα. Και να τα καταφέρει, αυτό δεν θα γίνει τόσο εύκολα, όσο στο πρώτο παιχνίδι. Η Γκραν Κανάρια και ποιότητα έχει και στην έδρα της παίζει. Θα τα δώσει όλα, ώστε να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς.

Δεν έχει την εμπειρία των «νυχτερίδων», αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι χαμένη από χέρι. Κάθε άλλο. Οπως και να έχει, αυτό, που βλέπουμε είναι τον νικητή να βγαίνει στις λεπτομέρειες. Στα 2-3 σουτ.