Η δεύτερη μάχη των τελικών του ΝΒΑ είναι μπροστά μας. Πάλι στο Οκλαντ, Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και Κλίβελαντ Καβαλίερς διασταυρώνουν τα ξίφη τους, στη προσπάθεια για κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο ματς χαμογέλασαν στη παράταση οι «πολεμιστές». Δεν ήθελε και πολύ, όμως, να κερδίσουν οι φιλοξενούμενοι. Ας όψεται ο Τζέι Αρ Σμιθ και η γκάφα, που έκανε. Με περίπου 5 δευτερόλεπτα να απομένουν και με το σκορ στο 107-106 υπέρ των γηπεδούχων, ο Κλέι Τόμπσον έκανε φάουλ στον Τζορτζ Χιλ.

Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε την πρώτη βολή, ισοφαρίζοντας, έχασε την δεύτερη με τον Σμιθ να μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ. Αντί, όμως, να δώσει πάσα ή να πάει να βάλει καλάθι, πήγε προς το κέντρο του γηπέδου. Του φώναξε ο ΛεΜπρον, εν τέλει ο Σμιθ πάσαρε την μπάλα, αλλά ήταν πλέον αργά. Το ματς οδηγήθηκε στη παράταση και εκεί οι Ουόριορς έκαναν εύκολα το 1-0. Το 124-114 μιλάει από μόνο του.

Σήμερα η αλήθεια είναι ότι περιμένουμε μία πιο εύκολη επικράτηση των πρωταθλητών. Αν και οι Καβς έδειξαν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί στο πρώτο παιχνίδι. Με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να κάνει πράγματα και θάματα, σημειώνοντας 51 πόντους.