Η Γκραν Κάνάρια πάλεψε απέναντι στην Ρεάλ, στο δεύτερο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε.

Για περίπου 30 λεπτά η πρωταθλήτρια Ευρώπης ένοιωσε έντονα το φάσμα της ήττας. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, αποκατέστησε την τάξη. Οι Μαδριλένοι αποφάσισαν να φορέσουν το σοβαρό τους προσωπείο και έτσι έφθασαν στο 92-83 επί των νησιωτών. Εκαναν το 2-0 και θέλουν μία νίκη ακόμη για να πάρουν το εισιτήριο για τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 70-63. Σε πέντε λεπτά, όμως, η Ρεάλ φρόντισε να φέρει για τα καλά το παιχνίδι στα μέτρα της. O Λούκα Ντόντσιτς έκανε διαφορά με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Σήμερα γίνεται το τρίτο ματς, που μπορεί να είναι και το τελευταίο. Η Γκραν Κανάρια θα προσπαθήσει να αξιοποιήσει την έδρα της, η Ρεάλ θα κοιτάξει να τελειώσει γρήγορα τη σειρά και να αφοσιωθεί στους τελικούς.

Το μεγάλο σκορ είναι εκείνο, που μας αρέσει περισσότερο.