Λίγη ώρα μετά το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, γίνεται το τζάμπολ στον τρίτο τελικό της Ισπανίας. Με τη σειρά να μεταφέρεται στην Βιτόρια και την Μπασκόνια να υποδέχεται την Ρεάλ. Η τελευταία επικράτησε στο δεύτερο ματς με 98-91 στη Μαδρίτη και ισοφάρισε σε 1-1.

Τα κατάφερε πολύ πιο εύκολα από ό, τι δείχνει η διαφορά των 7 πόντων. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 82-65.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να μαζέψουν τη διαφορά και τελικά το παιχνίδι τελείωσε στο 98-91.

Πρώτοι σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν οι Τόμπκινς και Κάρολ με 16 πόντους, ενώ ο Αγιόν έκανε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Ντόντσιτς.
Από την άλλη για τη Μπασκόνια ο Ματ Τζάνινγκ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, έχοντας μάλιστα 6/6 τρίποντα.

Σήμερα θα πέσουν κορμιά και ο νικητής θα βγει στις λεπτομέρειες. Στο σουτ. Μην αποκλείσετε το ενδεχόμενο της παράτασης. Εμείς, όμως, θα πάμε με το μικρό σκορ.