Λεπτές οι ισορροπίες στον 11ο όμιλο, στον οποίο η Αστάνα και η Ντιναμό Κιέβου έχουν από πέντε βαθμούς, η Ρεν δύο λιγότερους, ενώ στην 4η θέση είναι η Γιάμπλονετς με δύο.

Πολύτιμο 2-1 για τη Ντιναμό Κιέβου στη μονομαχία της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου, με το νικητήριο τέρμα, ένα λεπτό πριν το φινάλε από τον Μπουγιάλσκι, έχοντας σύμμαχο και την τύχη, η οποία της είχε γυρίσει την πλάτη στα δύο προηγούμενα ματς. Πιο συγκεκριμένα, δύο ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), βλέποντας σε αυτή φιλοξενώντας την Αστάνα να ισοφαρίζεται στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και σε αυτή στην έδρα της Γιάμπλονετς, την αντίπαλο της να επιστρέφει, εννέα πριν το φινάλε, από 0-2. Εντός συνόρων, οδυνηρό 1-2 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Σαχτάρ, στο οποίο έπεσε «θύμα» ανατροπής στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, βλέποντας τη «μεγάλη» αντίπαλος της να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη μεταξύ τους διαφορά (-8). Τιμωρημένος για σήμερα, ο 21χρονος μέσος, Σεπέλεφ.

Στον αντίποδα, 2-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Γιάμπλονετς, με την συνέχεια όμως να μην είναι ανάλογη για την Ρεν, καθώς ακολούθησε το 0-2 στην έδρα της Αστάνα και το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 που προαναφέρθηκε από την σημερινή της αντίπαλο. Πολύτιμο πάντως το 2-1 του Σαββάτου στην έδρα της Καέν, με το οποίο ανέβηκε στην 12η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός αποστολής για λόγους τακτικής, χωρίς να είναι τραυματίες, ο 30χρονος στόπερ από τη Μοζαμβίκη, Μεξέρ, ο Σουηδός πρώην μέσος της ΑΕΚ, Γιόχανσον και ο επίσης μέσος Γκρενιέ.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Ντιναμό Κιέβου, σε εννέα εντός έδρας ματς με γαλλικές ομάδες (3-3-3), ενώ ήττα με 0-1 το 2009 για την Ρεν από την Ταβρίγια, για τον 3ο γύρο τότε του κυπέλλου Ιντερτότο, στη μοναδική της επίσκεψη στο παρελθόν στην Ουκρανία.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας επιπλέον πως η Ντιναμό Κιέβου θα ψάξει για μια νίκη ψυχολογίας, προκειμένου να αφήσει γρήγορα πίσω της, το οδυνηρό 1-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι από την Σαχτάρ.