ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Ένα γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στο παιχνίδι Λάρισα-Λεβαδειακός μας στέρησε το απόλυτο το περασμένο Σ\Κ. Κρίμα. Στα υπόλοιπα είχαμε Στρασβούργο-Ανζέ 2-2, Ρέους-Βαγιαδολίδ 2-2 και Τενερίφη-Οσασούνα 0-0. Πάμε στα φρέσκα τώρα ελπίζοντας να έχουμε και την τύχη με το μέρος μας.

ΡΕΟΥΣ-ΣΠ. ΧΙΧΟΝ: Αποτελεσματική επιθετικά αλλά με κάποια λάθη στην άμυνα η Ρέους παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Βαγιαδολίδ. Βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας συμπλήρωσε 7 ισοπαλίες σε 12 παιχνίδια και αποδεικνύει παιχνίδι με παιχνίδι πόσο δυσκολοκατάβλητη ομάδα είναι. Με καλή εμφάνιση κυρίως στο Α' μέρος η Χιχόν επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της Αλμερία 2-0 και πέρασε στη 2η θέση του πίνακα. Οι μέχρι στιγμής εμφανίσεις που πραγματοποιεί αφήνουν μεγάλη αισιοδοξία ως προς την υπόθεση άνοδος. Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονται σε ανοδική τροχιά και η ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδι φαντάζει πιθανή.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΞΑΝΘΗ: Δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν ο Παναιτωλικός με αποτέλεσμα να παραχωρήσει ισοπαλία 1-1 στον Απόλλωνα. Διαθέτει ποιοτική ομάδα πλην όμως βρίσκεται σε κάμψη και η πίεση που κουβαλάει δεν τον αφήνει να αποδώσει όπως μπορεί. Με διακυμάνσεις στην απόδοση της η Ξάνθη γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο 0-2. Η επιθετική αφλογιστία και τα πολλά αμυντικά λάθη είναι τα κύρια προβλήματα της και σε αυτά πρέπει να βρει λύση ο τεχνικός της Μιλάν Ράσταβατς. Οι δύο ομάδες βρίσκονται σε κακό φεγγάρι, έρχονται από κακά αποτελέσματα και δεν αποκλείεται να συμβιβαστούν με την ισοπαλία.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ-ΓΡΑΝΑΔΑ: Για θετικό αποτέλεσμα ταξίδευσε στα Κανάρια η Οσασούνα και τα κατάφερε φεύγοντας με το 0-0 κόντρα στην Τενερίφη. Βρίσκεται από το ξεκίνημα στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας και προβάλει ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Πριμιέρα. Έξι νίκες στα επτά τελευταία συμπλήρωσε η Γρανάδα με το άνετο 4-1 επί της Λόρκα. Διαθέτει το ποιοτικότερο ρόστερ στην κατηγορία βρίσκεται στον πόντο από την κορυφή και δικαιούται να κάνει όνειρα ότι θα κόψει πρώτη το νήμα και θα επιστρέψει άμεσα στους μεγάλους. Πολλές και καλές πιθανότητες στην ισοπαλία.

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΧΙΡΟΝΑ: Τρίτη σερί ισοπαλία 2-2 για την Λεβάντε απέναντι στην Εϊμπάρ ύστερα από ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκε 0-2 στο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Το καλό ξεκίνημα που έκανε της επιτρέπει να φιγουράρει στην μέση της βαθμολογίας μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Χιρόνα απέναντι στην Ρεάλ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Η νίκη αυτή ήρθε μετά το διπλό που πήρε στο Ριαθόρ επί της Λα Κορούνια κάτι που δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Πιστεύω ότι μπορεί να φύγει από την έδρα της Λεβάντε με θετικό αποτέλεσμα και προτείνω ισοπαλία.