Με ξεχωριστό ενδιαφέρον η αναμέτρηση στην «Αρένα Μπαρουερί», βλέποντας την Οέστε να ψάχνει το τρίποντο που πολύ πιθανό, ανάλογα και με το αποτέλεσμα της Παρανά, να την φέρει εντός της πρώτης τετράδας, την στιγμή που η Φιγκεϊρένσε βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, «ζωντανή» στη μάχη της ανόδου η Οέστε, η οποία πραγματοποίησε όχι μόνο τη μεγάλη ανατροπή αλλά και την απόδραση την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι ανόδου με την Παρανά, με το υπέρ της 2-1 μέσα στο κατάμεστο «Ντουριβάλ Μπρίτο». Μονότερμα και σημαντικές ευκαιρίες από την Παρανά, η οποία βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με την Οέστε όμως να πραγματοποιεί, έστω και με την βοήθεια της τύχης, στην επανάληψη τη μεγάλη ανατροπή, «παγώνοντας» κυριολεκτικά το «Ντουριβάλ Μπρίτο» τρία λεπτά πριν το φινάλε, βρίσκοντας δίχτυα όσες φορές πέρασε την σέντρα. Δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Οέστε, σε 16 ματς στην «Αρένα Μπαρουερί» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, σπουδαίο και ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο 2-0 για την Φιγκεϊρένσε φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις να έχει εξελιχθεί το τελευταίο δίμηνο σε ομάδα έδρας, σημειώνοντας πως στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετρά το απόλυτο σε έξι ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», παραμένοντας όμως και χωρίς νίκη σε ίδιο αριθμό αγώνων μακριά από αυτό (0-3-3). Κυριάρχος η Φιγκεϊρένσε στο ματς με τη Μπραζίλ Πελότας όπου δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, «καθαρίζοντας» με τα τέρματα των Ζορζ Ενρίκε (39΄) και Αντρέ Λουίς (87΄). Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Φιγκεϊρένσε, σε 16 ματς μακριά από το «Ορλάντο Σκαρπέλι» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισόπαλο με 2-2 το ματς των δύο ομάδων το 2013, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Οέστε.

Στοιχηματικά, επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στο μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο της Οέστε αλλά και το γεγονός πως η Φιγκεϊρένσε είναι μια εντελώς διαφορετική ομάδα όταν απομακρύνεται από το «Ορλάντο Σκαρπέλι».