Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας και τεράστιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Μπέντο Φρέιτας», βλέποντας τη Μπραζίλ Πελότας οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Παρανά κρατάει με νύχια και με δόντια την 4η προνομιούχο θέση.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 0-2 στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις από την τοπική Φιγκεϊρένσε, με τη Μπραζίλ Πελότας πλέον σε μεγάλες περιπέτειες. Ανύπαρκτη η Μπραζίλ Πελότας στο συγκεκριμένο ματς, όπου δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της, με το 0-2 μάλιστα αρκετά κολακευτικό. Οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε 16 ματς στο «Μπέντο Φρέιτας» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ήττα σοκ με 1-2 στο εντός έδρας ντέρμπι ανόδου με την Οέστε, με μόνο θετικό για την Παρανά πως διατήρησε την 4η θέση, έστω και με ένα βαθμό απόσταση, πλέον, από την αντίπαλο της. Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς η Παρανά, ανοίγοντας το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, «πληρώνοντας» όμως στην επανάληψη τις ευκαιρίες που είχε για ένα δεύτερο τέρμα, βλέποντας την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα όσες φορές πέρασε με αξιώσεις την σέντρα, «παγώνοντας», χωρίς υπερβολή το κατάμεστο «Ντουριβάλ Μπρίτο». Τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για την Παρανά, σε 16 ματς μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Μπραζίλ Πελότας στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παρανά.

Στοιχηματικά, απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, με τη Μπραζίλ Πελότας να μην βγάζει εμπιστοσύνη το τελευταίο διάστημα, όσο δυνατή και αν είναι στο «Μπέντο Φρέιτας», την στιγμή που η Παρανά έχει πλέον μεγάλη πίεση, ειδικά μετά το σοκ της προηγούμενης αγωνιστικής όπου είναι δεδομένο πως κλονίστηκε η ψυχολογία της.