Στη Μπαρανκίγια ο δεύτερος τελικός του κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν. Να σημειωθεί, πως δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, με απευθείας την διαδικασία των πέναλτι σε περίπτωση νέας ισοπαλίας.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, η Τζούνιορ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στα ημιτελικά σε βάρος της φετινής έκπληξης της διοργάνωσης, Πατριότας, αποσπώντας 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τούνχα, επικρατώντας ακολούθως 1-0 στον επαναληπτικό στη Μπαρανκίγια. Σε ρόλο φαβορί η Τζούνιορ στον σημερινό επαναληπτικό, σημειώνοντας πως στο Μεντεγίν βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ανεβάζοντας όμως κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη όπου απείλησε με την ολική ανατροπή μετά το τέρμα της ισοφάρισης στο εξηκοστό πρώτο λεπτό με τον Μπαρέρα. Μια Τζούνιορ, η οποία ψάχνει φέτος το τρεμπλ, αξιώνοντας φυσικά πέρα του κυπέλλου τόσο το πρωτάθλημα όσο και το Κόπα Σουνταμερικάνα όπου βρίσκεται στα ημιτελικά με αντίπαλο την Φλαμένγκο.

Στον αντίποδα, ομάδα των πέναλτι, χωρίς υπερβολή, η Μεντεγίν καθώς «επιβίωσε» από την συγκεκριμένη διαδικασία στους τρεις προηγούμενους γύρους, αφήνοντας εκτός κατά σειρά τη Ντεπορτίβο Πάστο (1-0, 1-2) στην φάση των «16», την Σάντα Φε (1-1, 0-0) στα προημιτελικά και τη Ντεπορτίβο Κάλι (1-1, 2-2) στα ημιτελικά. Αουτσάιντερ, πάντως, στον σημερινό επαναληπτικό, σημειώνοντας ταυτόχρονα πως κινδυνεύει, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα, να μείνει εκτός πλέι οφ.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες για την Τζούνιορ, τρεις για τη Μεντεγίν και τέσσερις ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μπαρανκίγια, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Στοιχηματικά, τρομερά αποτελεσματική στη Μπαρανκίγια η Τζούνιορ, έχοντας δικαίως τον τίτλο του φαβορί, εκτιμώντας πως εύκολα ή δύσκολα, θα πανηγυρίσει σήμερα το πρώτο από τα τρία τρόπαια που κυνηγάει.