Στο «Πασαεμπού», την παλιά και ιστορική έδρα της Κορίνθιανς και όχι στο «Μορουμπί» η συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την Σάο Πάολο σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας την Σαπεκοένσε, ψάχνοντας το τέταρτο της συνεχόμενο τρίποντο, με το οποίο θα «κλειδώσει» ουσιαστικά την υπόθεση παραμονή.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, τρεις συνεχόμενες πολύτιμες νίκες για την Σάο Πάολο, επικρατώντας στο «Πασαεμπού» τόσο της Φλαμένγκο (2-0) όσο και της Σάντος (2-1) ενώ αποφασιστικής σημασίας το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην Γκοϊανία σε βάρος της ουραγού Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Ένα ματς, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εικοστό δεύτερο λεπτό με την κοντινή κεφαλιά του Ερνάνες και στο οποίο κράτησε εύκολα στην συνέχεια το υπέρ της αποτέλεσμα καθώς δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την φλύαρη αντίπαλο της. Εννέα νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σάο Πάολο, σε 16 εντός έδρας ματς ενώ με την εθνική Περού για τα μπαράζ του Μουντιάλ ο μέσος Κουέβα.

Στην αντίπερα όχθη, αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Σαπεκοένσε, η οποία βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και η οποία έρχεται από το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 φιλοξενώντας την Σπορτ Ρεσίφε όπου είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σαπεκοένσε, σε 16 ματς μακριά από την «Αρένα Κοντά» ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Ντόουγκλας.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σαπεκοένσε και δύο ισοπαλίες, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σάο Πάολο.

Στοιχηματικά, ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός η Σάο Πάολο, είτε στην φυσική της έδρα το «Μορουμπί», είτε στο «Πασαεμπού» που χρησιμοποιεί το τελευταίο διάστημα, σημειώνοντας πάντως, πως η τιμή που την συνοδεύει είναι αρκετά χαμηλή για τον βαθμό δυσκολίας του σημερινού ματς, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η σκληροτράχηλη Σαπεκοένσε. Μια Σαπεκοένσε, η οποία από την πλευρά της δεν έχει ηττηθεί, όπως προαναφέρθηκε, την τελευταία δεκαετία ως φιλοξενούμενη της Σάο Πάολο και η οποία έχει σαφώς λιγότερη πίεση με το +4 από την επικίνδυνη ζώνη.