Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο θρυλικό «Μαρακανά», βρίσκοντας την Φλουμινένσε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 13η θέση με 42 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 15η σημερινή της αντίπαλο.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, πολύτιμο 2-1 για την Φλουμινένσε στην έδρα της Μποταφόγκο, τόσο βαθμολογικά, καθώς βρίσκεται στο +6 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη, όσο φυσικά και ψυχολογικά, πραγματοποιώντας δύο λεπτά πριν το φινάλε την ανατροπή, δείχνοντας σημάδια αντίδρασης, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να έρχεται αμέσως μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα από τη «μισητή» Φλαμένγκο. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φλουμινένσε, σε 16 εντός έδρας ματς ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για την Κοριτίμπα μετά και το 4-0 στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την Αβαΐ και σπουδαία, γενικότερα, βαθμολογικά αποτελέσματα στο πιο κρίσιμο χρονικά σημείο, έστω και αν παραμένει ακόμα σε κίνδυνο. Είχαν προηγηθεί, το εμφατικό 4-3 στο Ρεσίφε σε βάρος της Σπορτ, το 1-1 στο Ρίο με την Βάσκο και το εντός 1-0 απέναντι στην κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Κοριτίμπα, σε 16 ματς μακριά από το «Κόουτο Περέιρα» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Φλουμινένσε, δύο για την Κοριτίμπα και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία στο Ρίο.

Στοιχηματικά, το σετ των τιμών, δεν αντικατοπτρίζει, βάσει των παραπάνω, την απόσταση των δύο ομάδων, ειδικά από την στιγμή που η Κοριτίμπα παίζει με το μαχαίρι στα δόντια, ειδικότερα φέτος που έχει βελτιωθεί, σε σχέση με άλλες χρονιές, μακριά από το «Κόουτο Περέιρα». Απρόβλεπτη η Φλουμινένσε και γενικότερα εύθραυστο ως φαβορί, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, κρατώντας φυσικά πιο επιφυλακτική στάση.