Δύο αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, βλέποντας τη Μπουκαραμάνγκα να ψάχνει, απέναντι στην αδιάφορη Ριονέγκρο, το τρίποντο που θα την φέρει μια ανάσα από την παραμονή στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 2-2 στο ντέρμπι παραμονής φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, με θετικό πάντως για τη Μπουκαραμάνγκα πως παραμένει, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Ένα ντέρμπι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τη Μπουκαραμάνγκα μπροστά στο σκορ στο τρίτο, μόλις, λεπτό, με ανατροπή ακολούθως από την Τζαγκουάρες στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και το 2-2 στο εβδομήντα έξι. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μπουκαραμάνγκα, σε εννέα εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο Ουρουγουανός στόπερ Γκονσάλες.

Στον αντίποδα, σε ρηχά νερά στο 0-1 φιλοξενώντας τη Λα Εκιδάδ και μοναδικός στόχος, αν υπάρχει, για την Ριονέγκρο να αποφύγει την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα στο Κλαουσούρα. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ριονέγκρο, σε επτά ματς μακριά από το γήπεδο της στο Κλαουσούρα ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Μπουκαραμάνγκα, μία για την Ριονέγκρο και δύο ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Στοιχηματικά, χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για τη Μπουκαραμάνγκα, η οποία είναι δεδομένο πως δεν θα θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες από την στιγμή που την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην δύσκολη έδρα της Αμέρικα Κάλι.