Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στο Μπραζιλεϊράο και ντέρμπι παραμονής στο «Κόουτο Περέιρα» όπου η τοπική και 15η μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, Κοριτίμπα, φιλοξενεί την 18η και εντός επικίνδυνης ζώνης, Πόντε Πρέτα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, αήττητο πέντε αγωνιστικών μετά και το 2-2 μεσοβδόμαδα στο «Μαρακανά» απέναντι στην Φλουμινένσε, βλέποντας την Κοριτίμπα να βρίσκει φόρμα στο πιο κρίσιμο χρονικά σημείο, στη μεγάλη μάχη που δίνει για την παραμονή. Μπροστά στο σκορ στο «Μαρακανά» στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ανατροπή από την Φλουμινένσε με δύο τέρματα στις αρχές της επανάληψης, με την Κοριτίμπα όμως να φτάνει στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Κλέμπερ Ρέις στο εβδομηκοστό λεπτό. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κοριτίμπα, σε 16 ματς στο «Κόουτο Περέιρα» ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πικρή γεύση από το 0-1 φιλοξενώντας την Γκρέμιο, σε ένα ματς στο οποίο η Πόντε Πρέτα κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του, παρά το γεγονός πως έπαιζε από πολύ νωρίς με παίκτη λιγότερο και στο οποίο όμως «πλήρωσε» το άγχος και την αστοχία της. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Πόντε Πρέτα, σε 16 ματς μακριά από το «Μοϊσές Λουκαρέλι» ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Φερνάντο Μπομπ.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Κοριτίμπα και μία ισοπαλία, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πόντε Πρέτα.

Στοιχηματικά, σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση και με λιγότερη πίεση από την σημερινή της αντίπαλο η Κοριτίμπα, η οποία έχει τις δυνατότητες να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και με νίκη να φτάσει ακόμα πιο κοντά στην παραμονή. Επιπλέον, πολύ μέτρια εκτός η Πόντε Πρέτα, η οποία χάνει αρκετή από τη δύναμη της μακριά από το «Μοϊσές Λουκαρέλι».