Μόνος στόχος για την ουραγό και υποβιβασμένη, Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, να φύγει με ψηλά το κεφάλι, την στιγμή που κάθε ματς για την εντός επικίνδυνης ζώνης ομάδα του Ρεσίφε έχει χαρακτήρα «τελικού».

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 2-3 μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε από την Ατλέτικο Μινέιρο, σε μια αναμέτρηση στην οποία η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε έδειξε δύο πρόσωπα, κυριαρχώντας στο πρώτο ημίχρονο όπου και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (2-1), με αδικαιολόγητο όμως το μπλακ άουτ στην επανάληψη που έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο της να γυρίσει το ματς. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δέκα ήττες για τον «δράκο», σε 16 ματς στην Γκοϊανία ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο δεξιός μπακ Ζόναταν Λέμος και ο μέσος Λουίζ Φερνάντο.

Στον αντίποδα, οκτώ αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σπορτ, με το εντός 1-2 μεσοβδόμαδα από τη Μποταφόγκο να είναι πραγματική μαχαιριά για την ομάδα του Ρεσίφε καθώς την έφερε στην επικίνδυνη ζώνη. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Μποταφόγκο στο εικοστό λεπτό, με το πρώτο εξ αυτών να είναι «δώρο» του γκολκίπερ Μαγκράο, ο οποίος ζήλεψε την δόξα του «μεγάλου» Χιγκίτα, προσπαθώντας να ντριμπλάρει αντίπαλο, με το μόνο που κατάφερε η Σπορτ στην συνέχεια, παρά την πίεση της, να είναι η μείωση του σκορ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Σπορτ, σε 16 ματς μακριά από το Ρεσίφε ενώ εκτός για σήμερα οι τιμωρημένοι στόπερ Ντουρβάλ και Ενρίκες και ο μέσος Ντιέγκο Σόουζα που κλήθηκε στην αποστολή της «σελεσάο» για το φιλικό με την Ιαπωνία.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε το 2013 ενώ 1-0 για την Σπορτ Ρεσίφε ένα χρόνο νωρίτερα, στις δύο μεταξύ τους μονομαχίες την τελευταία δεκαετία στην Γκοϊανία.

Στοιχηματικά, χωρίς πίεση η υποβιβασμένη Ατλέτικο Γκοϊανιένσε το τελευταίο διάστημα, όπου βλέπει συχνά δίχτυα παρά το γεγονός πως αγνοεί τα τρίποντα και με δεδομένο πως δεν θα χαριστεί στην προβληματική και γεμάτη άγχος Σπορτ. Δεν θα μπλέξω με σημείο, πηγαίνοντας πιο συνετά σε ειδικό στοίχημα τερμάτων.