Τέσσερις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Κλαουσούρα στην Παραγουάη, με την Ιντεπεντιέντε πολύ χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Λιμπερτάδ ζει και αναπνέει για τους δύο ημιτελικούς του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ξεκινώντας από τους γηπεδούχους, 1-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Σολ ντε Αμέρικα, σε ένα ματς στο οποίο η Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ένατο λεπτό, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες ακολούθως για ένα δεύτερο τέρμα και στο οποίο όμως «πλήρωσε» το μπλακ άουτ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου όπου η αντίπαλο της γύρισε το ματς (42΄ 1-1, 43΄ 1-2). Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ιντεπεντιέντε, σε οκτώ εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, σε δεύτερη μοίρα το Κλαουσούρα για τη Λιμπερτάδ και με μοναδικό στόχο, αν υπάρχει, να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση καθώς η ομάδα του Φερνάντο Ουμπέρο ζει και αναπνέει, όπως προαναφέρθηκε, για τους δύο ημιτελικού του Κόπα Σουνταμερικάνα με την Ιντεπεντιέντε (Αργεντινή). Παρόλα αυτά, 4-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ρούμπιο Νιου, έστω και υπήρξαν αρκετές αλλαγές από τον 43χρονο Ισπανό τεχνικό. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Λιμπερτάδ, σε επτά εκτός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης και με άγνωστο, πάντως, την ώρα της συγγραφής του άρθρου αν θα πραγματοποιηθούν αλλαγές λόγω Κόπα Σουνταμερικάνα.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε, τρεις για τη Λιμπερτάδ και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Στοιχηματικά, ο παράγοντας έδρα αλλά και το βαθμολογικό κίνητρο της Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε δεν είναι από μόνα τους αρκετά για να πάμε κόντρα στο φαβορί, έστω και αν πραγματοποιηθούν αλλαγές στην σαφώς πιο ποιοτική Λιμπερτάδ. Αποφεύγοντας το ρίσκο με σημείο, ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.